Do wymyślonych przez Antoniego Macierewicza Wojsk Obrony Terytorialnej wcale nie ma kolejek chętnych. Akces do jednostek zgłaszają się głównie osoby bez pracy i te, które słabo zarabiają.

PiS tworzy Wojska Obrony Terytorialnej / Facebook.com/PrawoiSprawiedliwosc
PiS tworzy Wojska Obrony Terytorialnej / Facebook.com/PrawoiSprawiedliwosc

Ministerstwo Obrony Narodowej obiecało sobie zrekrutować 53 tys. ochotników. Taka liczba wymaga obniżenia standardów kwalifikacyjnych w stosunku do tego czym musi się charakteryzować kandydat na „prawdziwego” żołnierza.

Założenia są takie, że jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej mają być w każdym powiecie. Gotowe do walki i działania w zagrożeniach kryzysowych. Osoby służące w nich otrzymają co najmniej 300 zł miesięcznie za samą gotowość i około 200 zł za ćwiczenia zaplanowane na jeden weekend w miesiącu.

Skusiło się na to niewiele osób. Głównie nieradzących sobie na rynku pracy.

– Wielkiej lawiny chętnych nie ma. Zgłosiło się około 100 kandydatów, z których większość to bezrobotni – twierdzi major Cezary Pązik z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu. Podobnie jest w innych regionach.

Eksperci krytykują zbyt łagodne kryteria przyjmowania do formacji. Uważają, że z niewykwalifikowanych osób wojsko nie będzie mieć korzyści.

Sama idea ochotniczego zaciągu i braku profesjonalnego przeszkolenia od miesięcy jest przedmiotem kpin ludzi związanych z wojskiem i obronnością. Uważają, za nonsensowne to, że w najbliższych latach wydamy na realizację pomysłu ministra Macierewicza, 3,6 mld złotych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. misiu „nikt” jesteś po prostu niedouczony: w czasie IIWW w Rzeszy był Volkssturm (https://en.wikipedia.org/wiki/Volkssturm ) pisząc zas Folk….. to chyba miałeś na myśli Folks-Sztyme (https://en.wikipedia.org/wiki/Folks-Sztyme) gazeta braci starszych jaka zaczęła się ukazywać w Łodzi w 1946!!!
    PS. Powoływanie się na sytuację w Oświęcimu jako reprezentatywną jest manipulacją. Ludzie w Oświęcimiu na szczęście mają prace, bezrobocie jest niewielkie a zarobki (duże zakłady chemiczne przecież) niezłe.
    PS2. Moim zdaniem zamiast tworzyć WOT (jakoś przeżyłem za komuny „przysposobienie wojskowe” a na studiach „studium wojskowe”) WINNO SIĘ PRZYWRÓCIĆ OBOWIĄZKOWĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ dla mężczyzn i kobiet!!

    1. Mocherzec, jesteś niedouczonym misiem. Volkssturm to on był w Rzeszy, we Wolsce to ino co najwyżej Folksszturm (jak to znakomicie lepiej brzmi niż natenprzykład … motłoch).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…