Rząd szykuje największą od lat nowelizację prawa farmaceutycznego. Cel? Skuteczniejsza walka z tzw. mafią lekową czyli zorganizowanymi grupami, które czerpały korzyści z nielegalnego obrotu i eksportu leków zaawansowanej terapii i medykamentów refundowanych.
Najważniejsza zmiana ma polegać na tym, że w zasadzie każde naruszenie prawa farmaceutycznego będzie mogło zostać ukarane pozbawieniem wolności. Do projektu dotarli dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej”. Twórcy ustawy podkreślają, że w obecnych warunkach organom ścigania brakuje orężu, za pomocą którego mogłyby przeciwdziałać procederom, na których trafi przede wszystkim Skarb Państwa.
Różnice w cenie tych samych leków między Polską a niektórymi krajami Unii tworzą zachętę do sprzedawania ich za granicą. Dodatkowo wejście w życie nowej ustawy refundacyjnej w 2012 roku wprowadziło restrykcyjne regulacje marż hurtowych i detalicznych. W rezultacie ceny leków refundowanych we wszystkich aptekach w Polsce stały się niemal identyczne, co ograniczyło zyski dystrybutorów. Dlatego pojawiły się podmioty powiązane najczęściej z hurtowniami farmaceutycznymi, które zajęły się eksportem równoległym, korzystając z unijnej swobody obrotu towarami. Państwo dopłaca do danego medykamentu, co czyni go tańszym, a zatem można go sprzedać w innym kraju z zyskiem.
Co przewiduje ustawa? W projekcie zapisano, że kto wbrew przepisom nabywa, zbywa, przywozi, wywozi, przewozi, przechowuje lub wytwarza produkt leczniczy lub produkt lecznicy terapii zaawansowanej, podlega karze pozbawienia wolności do 3 miesięcy do lat 5. Dodatkowo, gdy proceder będzie dotyczyć nielegalnego wywozu leków zagrożonych w Polsce brakiem dostępności, wówczas grozić będzie kara pozbawienia wolności do lat 10.
Według „DGP” rynek szmuglowanych leków wart jest 2 mld zł rocznie. To połowa wartości całego rocznego eksportu medykamentów.
W nowelizacji prawa farmaceutycznego zapisana zostanie też możliwość podawania specyfików z drobnymi wadami jakościowymi, gdy alterantywą niepodanie ich w ogóle. Nowe prawo ponadto umożliwić niepełnosprawnym kupowanie wyrobów medycznych przez internet i zapewnić włączenie aptek do programu Karty Dużej Rodziny –