Polska telewizja publiczna nie mogła się bardziej skompromitować: relacja z wręczenia nagród na festiwalu filmowym w Gdyni została ocenzurowana.

By Artur Balana – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18838587/strajk

Ofiarą cenzury, dokonanej w prymitywny i bezpardonowy sposób padł, co nikogo nie powinno dziwić, reżyser filmu „Kler”, Wojtek Smarzowski.

Transmisja z wręczenia nagród, przeprowadzana była przez TVP Kultura według najlepszych wzorców autorytarnych mediów: z 30 minutowym opóźnieniem, by nadzorujący mogli z wyprzedzeniem zareagować, gdyby ze sceny zabrzmiało coś nieprawomyślnego. Za takową została uznana wypowiedź reżysera: „W swojej pysze myślałem, że może nagrodę wręczy mi prezes TVP”, nawiązująca do sytuacji sprzed roku, kiedy Smarzowski odmówił przyjęcia w kuluarach nagrody za film „Wołyń” z rąk Jacka Kurskiego.

Zresztą podczas wręczania nagród publiczność długotrwałymi oklaskami dała do zrozumienia, że kontestuje decyzję Radia Gdańsk o odmowie przyznania nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu, bo powinien ja zdobyć właśnie „Kler”. „Dziennik Bałtycki” ustalił w nieoficjalnych rozmowach z pracownikami radia, że była to decyzja polityczna, podczas gdy kierownictwo stacji twierdzi, że to z powodów technicznych zaistniała sytuacja wywołana trudnościami w liczeniu długości oklasków.

Film „Kler” dostał na tegorocznym nagrodę dziennikarzy, oczekiwano też, że otrzyma jeszcze jakąś nagrodę, niestety tak się nie stało. Zamieszanie wokół obrazu i próby zatrzymania jego dystrybucji dodały mu rozgłosu, można więc oczekiwać, że będzie jednym z najczęściej oglądanych polskich filmów w tym roku.

Szkoda, że tegoroczna, tak prestiżowa impreza kulturalna przejdzie do historii jako naznaczona ingerencjami cenzury.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sensacja wyborcza w Peru. Wiejski nauczyciel i związkowiec wygrywa z dużą przewagą I turę

Sytuacja przed wyborami w Peru powszechnie uchodziła za nieprzewidywalną, jednak w taki ob…