Kolejne dobre zmiany w wykonaniu PiS. Tym razem rząd Beaty Szydło pozytywnie zaskoczył w sprawie podniesienia płacy minimalnej.

facebook.com/Beata Szydło
facebook.com/Beata Szydło

– Kierując się odpowiedzialnością za budżet państwa, sytuację finansów i za los polskich obywateli, myśląc o godności polskich obywateli, rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł – powiedziała szefowa rządu Beata Szydło. To 150 zł więcej, niż obecnie, a także 80 zł więcej, niż sugerowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, optujące za kwotą 1920 zł. Podana przez Szydło kwota to wartość brutto, na rękę polski obywatel lub obywatelka zarabiająca płacę minimalną dostanie niecałe 1460 zł (obecnie ok. 1355 zł).

Szydło podkreślała, że decyzję o podniesieniu płacy minimalnej podjął cały rząd, kierując się poczuciem sprawiedliwości społecznej. Trafnie wskazywała, że rozwarstwienie dochodów w Polsce postępuje bardzo szybko – jedni zarabiają bardzo dobrze, średnia płaca rośnie, ale ogromna liczba pracowników za swoje niskie pensje nie jest w stanie utrzymać rodziny. Tym samym rząd zadeklarował, że spełni oczekiwania związków zawodowych. 19 maja trzy największe centrale pracownicze wezwały rządzących do podniesienia minimalnego wynagrodzenia o co najmniej 6,5 proc., a więc do poziomu 1970 zł 25 gr brutto. Dla porównania – pracodawcy byli gotowi zgodzić się co najwyżej na płacę minimalną w wysokości 1862 zł brutto (większość organizacji przedsiębiorców), w najlepszym razie 1900 zł (wyjątkowo łaskawa Konfederacja Lewiatan).

Rządowa propozycja zostanie przedstawiona na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego i będzie przedmiotem negocjacji. Bez porozumienia rząd jej nie wprowadzi. Można już sobie wyobrazić, że od pracodawców usłyszy, że 2000 zł minimalnego wynagrodzenia niechybnie wykończy polską gospodarkę. Jest jednak szansa na to, że nie ugnie się przed takim dyktatem – ostatnie sondaże niezbicie dowodzą, że Polakom podobają się prospołeczne aspekty dobrej zmiany. Na PiS chce głosować już 40 proc. wyborców.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „2000 zł minimalnego wynagrodzenia niechybnie wykończy polską gospodarkę.” jeżeli 2 stówki brutto „wykończą gospoadrkę” to znaczy , że ta gospodarka to jest kupa dziadostwa nie warta nawet dwóch stówek

 2. Gdyby podnieśli progi podatkowe i ograniczyli wydatki z budżetu, głównie kościelne i na potrzeby własnych towarzyszy partyjnych, to by była dobra zmiana. A takie „ochłapy” pod publiczkę, to na sobie mogą …

 3. … rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł
  Zobaczymy co z tej decyzji będzie w przyszłym roku.
  I ile będzie wtedy kosztowało euro i chleb.

 4. 1500 zł to aż tyle…
  kupie mieszkanie
  psa
  rower
  i nowy samochód z salonu i…
  jeszcze zostanie na wczasy za wielka wodę:)
  Za tą kwotę to tylko MOPS i ogródki ROD os:)
  III Świat

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…