Jarosław Kaczyński zapowiedział kolejne reformy w ramach prowadzonej przez siebie przy pomocy rządu Beaty Szydło dobrej zmiany. Tym razem na tapetę wchodzi ordynacja wyborcza do wyborów samorządowych. Niewykluczone jednak, że i do parlamentarnych.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS/wikimedia commons

– Planujemy zmiany w ordynacji wyborczej i są to zmiany bardzo oczekiwane przez społeczeństwo. Będą to zasady, które zabezpieczą wybory przed jakimiś nadużyciami. Przypuszczenie, że te nadużycia miały miejsce ma bardzo mocne podstawy w różnych faktach, analizach statystycznych. Musimy ten obecny bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić – dowiadujemy się z wywiadu udzielonego przez przywódcę obecnej władzy szczecińskiemu oddziałowi TVP; cytuje go m. in. Onet.

Z zapowiedzi Kaczyńskiego wynika, że rząd będzie dążył do wprowadzenia zmian jeszcze przed

Wikimedia Commons

najbliższymi wyborami samorządowymi, które nastąpią za półtora roku. Z ogólnie zarysowanego programu zmian wynika, że objąć one mają m. in. systematykę liczenia głosów. Jeżeli koncepcja zarysowana w wyżej wymienionym wywiadzie wejdzie w życie, to w procedurze tej będą musieli uczestniczyć wszyscy członkowie komisji wyborczej. Zmiany miałyby także dotyczyć czasu przechowywania kart wyborczych, sposobu ich produkowania i zabezpieczania.

Na tym jednak nie koniec. Jarosław Kaczyński widzi także potrzebę wprowadzania korekt w mechanizmie wyborów parlamentarnych. Ze słów Prezesa Państwa wynika, że chodzi o niewielkie modyfikacje granic okręgów wyborczych. Czy jednak na tym poprzestanie? „Widzę problemy na poziomie wyborów” do parlamentu brzmi cokolwiek złowieszczo w ustach Jarosława Kaczyńskiego. Niemniej, dodał także „Ale poza takimi korektami większych potrzeb teraz nie widzę”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Raport Ministerstwa Zdrowia: wśród zaszczepionych umierają głównie osoby starsze i chore

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, zdecydowana większość osób, które zmarły w ciągu ost…