Katarzyna Lubiniecka-Różyło sprawowała te funkcję od 2015 roku. W drugim tygodniu stycznia została poinformowana, że ma być przeniesiona do działu kadr, a większość kompetencji zostanie jej odebrana. Koordynatorka nie zgodziła się. „Potraktowałam to jako likwidację stanowiska” – mówi.

Jak pisze Robert Maślak, biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, działacz Partii Razem, to dzięki jej staraniom wrocławski urząd marszałkowski, jako pierwszy samorząd wojewódzki w Polsce, przyjął Kartę Różnorodności. Rzecznik marszałka dolnośląskiego zaprzecza, jakoby zakres zadań Lubinieckiej-Różyło miał się zmienić, zaś przeniesienie stanowiska do innego działu to tylko czysta kosmetyka bez żadnych merytorycznych konsekwencji.

– Stanowisko koordynatora do spraw równego traktowania zostało zmienione i przeniesione w wewnętrznej strukturze urzędu do departamentu organizacyjnego i kadr. Zmiana ma charakter formalny – powiedział w rozmowie z „GW” Michał Nowakowski. Ale tak nie jest do końca. Okazuje się, że z dziewięciu dotychczasowych pól działania w dokumentach pozostały dwa, w tym współpraca z organizacjami pozarządowymi – a także (tu koordynatorka była najbardziej zaskoczona) z Adamem Lipińskim czyli pełnomocnikiem rządu.

Do tej pory do jej zadań należały m.in. organizacja kampanii i akcji informacyjnych , propagowanie wśród samorządów „Europejskiej karty równości mężczyzn i kobiet w życiu lokalnym”, kontrolowanie, czy przestrzegane jest prawo antydyskryminacyjne. Teraz Lubiniecka-Różyło czuje się „schowana do szafy”:

– Do tej pory miałam działać na obszarze województwa, organizowałam np. szkolenia antydyskryminacyjne w różnych miejscach Dolnego Śląska. Teraz miałabym działać w ramach urzędu, tak jakby ktoś wstydził się promocji równego traktowania na zewnątrz – mówi dziennikarzom.

W październiku 2018 roku została na konferencji prasowej skrytykowana przez Ordo Iuris za udział w Marszu Równości. Komentatorzy uważają, że zmiana w urzędzie marszałkowskim może mieć związek z przejęciem w samorządzie władzy przez koalicję PiS-Bezpartyjni Samorządowcy. Ruch urzędu marszałka został bardzo źle odebrany przez opinię publiczną.

Katarzyna Lubiniecka-Różyło będzie jedną z uczestniczek dyskusji nt. tego, czym jest równość, organizowanej przez Portal Strajk i Społeczne Forum Wymiany Myśli 31 stycznia we Wrocławiu.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…