Wieloletni pracownicy firmy Vesuvius Poland protestowali przeciwko nierównym wynagrodzeniom. Uważają za nieuczciwą praktykę przyznawania wyższych płac nowym pracownikom. „Doświadczonych fachowców należy doceniać” – mówili podczas demonstracji pod siedzibą spółki.

zrzut ekranu z dziennikpolski24.pl

Był to nietypowy protest, bo też była to niecodzienna sprawa. Obecna sytuacja na rynku pracy oznacza dla wielu przedsiębiorców problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Firma Vesuvius Poland prowadzi jednak inną politykę. Doświadczeni fachowcy są wypierani przez młodych adeptów, którzy otrzymują na wstępie wyższe wynagrodzenia. Sytuacji z niepokojem przyglądali się związkowcy z organizacji działających w ramach zakładu. W końcu razem z pracownikami zadecydowali o przeprowadzeniu protestu.

– Firma przyjmując nowych pracowników płaci takie same lub wyższe stawki niż mają ci, którzy pracują po kilka lat. Ponadto dla świeżo przyjętych przyznano większe podwyżki, a dla tych, którzy firmie poświęcili wiele lat, o wiele mniejsze. Mało tego, w ubiegłym roku pracowników biurowych podwyżka w ogóle nie objęła. Nie zgadzamy się na to – mówił cytowany przez „Dziennik Polski” Krzysztof Zajda, szef komisji Solidarność 80.

Głównym postulatem jest wprowadzenie równości płac w przedsiębiorstwie. Pomysł ten jest popierany przez wszystkie związki zawodowe: KZWZZ „Sierpień 80”, NSZZ „Solidarność”, MZZ „Ogniotrwałe”. Ich delegatury wzięły udział w proteście pod siedzibą skawińskiego zakładu. W manifestacji uczestniczyły ponad 150 osób.  – To tylko ludzie z pierwszej zmiany, bo reszta musi pracować, aby firma sprostała zamówieniom, nie chcemy destabilizować jej działania. Na stanowiskach zostali też pracownicy biura. To jest pikieta pokojowa i na razie poza bramą firmy – tłumaczył Tadeusz Łakota miejscowej komisji NSZZ „Solidarność”. – Chcieli nas podzielić, osłabić pikietę. Nie udało się, nie damy się złamać – dodał Łakota.

Rafał Kyzioł z KZWZZ „Sierpień 80” i Ryszard Wilczak z MZZ „Ogniotrwałe” zaznaczyli, że podział pokoleniowy jest sztucznie podsycany przez kierownictwo. – Chcemy, by firma ich zatrudniała, są potrzebni i szanujemy wszystkich, bo ludzie pracując, powinni godnie zarabiać. Jednak nie zgodzimy się, by starsi stażem, który wykonują swoją pracę i przyuczają młodych mieli mniejsze płace – mówił Wilczak.

Jaka jest różnica w płacach? Młodzi otrzymują 20 zł za godzinę pracy, doświadczeni jedynie 18 zł. – W innych krajach szefowie Vesuviusa na takie lekceważenie starszych pracowników sobie nie pozwalają, my też na to nie pozwolimy – zapowiedział Rafał Kyzioł.

Negocjacje związkowców z szefostwem firmy trwają od sierpnia ubiegłego roku. Jak na razie szanse na osiągnięcie porozumienia wyglądają marnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jakie rozwiazanie proponuja zwiazkowcy? Oferowac nizsze wynagrodzenie kandydatom do pracy, co wiaze sie z tym ze kandydaci beda zatrudniac sie u konkurencji, czy dawac podwyzki calej zalodze za kazdym razem gdy zatrudniana jest nowa osoba?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Agrounia rozczarowana opozycją, a szczególnie lewicą

Michał Kołodziejczak przez wielu był postrzegany jako czarny koń polskiej opozycji. Co dzi…