Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odnotowało 59. ofiarę śmierci przez wychłodzenie od 1 listopada 2018. Idą kolejne mrozy. RCB apeluje, aby zwracać uwagę na osoby bezdomne i/lub nietrzeźwe, którym może grozić śmierć z wychłodzenia. Jeden telefon do służb może uratować im życie.

RCB ostrzega przed nadchodzącym w najbliższych dniach silnym mrozem w województwach śląskim i małopolskim. Według meteorologów, temperatura może tam spaść do minus 15 stopni.

Tylko w ciągu jednej doby (między 19 i20 stycznia) zmarły cztery osoby: dwie w województwie podkarpackim i po jednej z warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.

Bożena Wysocka z RCB apeluje, żeby wychodząc w najbliższym czasie na dwór zadbać o ciepłe ubranie i aby nie „rozgrzewać się” alkoholem w ramach zabezpieczenia przed zimnem, bo to zdradliwa praktyka. Radzi również, aby reagować za każdym razem, kiedy dostrzeżemy kogoś potrzebującego naszej pomocy i dzwonić pod alarmowy numer 112.

– Meteorolodzy przewidują, że w województwie śląskim, małopolskim może wystąpić silny mróz ze spadkami temperatury nawet do -15 stopni Celsjusza. Warto zachować ostrożność i ubierać się stosownie do pogody – powiedziała specjalistka.
– Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy. Wystarczy jeden telefon, żeby uratować komuś życie i zostać bohaterem – dodała Iwona Grzebyk-Dulak, rzeczniczka sądeckiej policji.Ratownicy GOPR odradzają również w najbliższym czasie wyprawy na szlaki. Ogłoszono, że w Beskidach panują ekstremalne warunki, a na Babiej Górze obowiązuje 2. stopnień zagrożenia lawinowego.

[patroite]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

PiS dobry dla zwierząt? Już nie. Ustawa trafiła do sejmowej zamrażarki

Ta ustawa miała pokazać dobrą i pełną empatii twarz Jarosława Kaczyńskiego. Teraz, kiedy r…