Na serbsko-węgierskim pograniczu koczują tysiące migrantów. Nie mogą przedostać się na terytorium UE, bo Budapeszt zamknął wczoraj wszystkie przejścia i wysłał na południe kraju wojsko. Przybyszom zaczyna brakować jedzenia. Część z nich ruszyła alternatywną trasą – przez Chorwację i Słowenię do Austrii. Czasu mają niewiele.  Być może w najbliższych dniach również Zagrzeb ogłosi zamknięcie granicy.

Dramatyczne sceny mają miejsce w strefie buforowej pomiędzy Węgrami a Serbią. Pod postawionym przez armię płotem granicznym od 24 godzin, czyli odkąd Budapeszt ogłosił całkowite zamknięcie granicy, zbierają się tysiące uchodźców. Części z nich udało się przebić na drugą stronę, jednak błyskawiczne zostali otoczeni przez kordon uzbrojonych policjantów.  Władze nie pozwalają nikomu wejść ani wyjść, w tym również posiadaczom unijnych paszportów.  Na miejsce nie jest zatem w stanie dotrzeć pomoc humanitarna, w związku z czym przybyszom kończy się jedzenie i woda. Wśród uchodźców są również europejscy aktywiści, którzy relacjonują, że na ciałach wielu z migrantów widać rany po gumowych kulach i ślady po pałkach.
Jak podała rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Melissa Fleming, cześć z nich opuściła tereny przy granicy z Węgrami i podążając za wskazówkami, które pojawiają się regularnie na nawigacyjnej grupie facebookowej „Avoid Hungary-Migration news”, udała się w stronę Chorwacji. Pierwsze grupy przekroczyły granicę tego kraju dziś rano. Rząd w Zagrzebiu nie wystosował jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, jednak prawdopodobnie niebawem zapadnie decyzja o zamknięciu granicy. Dla uchodźców oznaczać będzie to uniemożliwienie przedostania się na terytorium UE, gdyż Węgry zapowiedziały wczoraj zabezpieczenie odcinka granicznego z Rumunią. Szef węgierskiego MSW Peter Szijjarto poinformował we wtorek o przygotowaniu planu budowy ogrodzenia również na tej linii.
W przeciwieństwie do skrajnie prawicowych, ksenofobicznych władz Węgier ogrodzenia na swojej granicy nie zamierza stawiać Serbia. – Oni powiedzieli bardzo wyraźnie i powtarzają to od trzech miesięcy często i otwarcie, że Serbia nie będzie budować żadnych murów mających zatrzymać uchodźców. Serbia będzie przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań. Jak dobrze wiemy, zgodnie z konwencją o uchodźcach z 1951 roku, europejskimi konwencjami i naszymi krajowymi regulacjami, kraje nie powinny zamykać granic przed ludźmi, którzy uciekają – stwierdziła rzeczniczka serbskiego oddziału UNHCR Mirena Mlinkovski. Wczoraj serbski minister spraw zagranicznych nazwał działania rządu Orbana, których skutkiem jest scedowanie odpowiedzialności za pomoc uchodźcom na jego kraj „nieakceptowalnymi”.

Postępowanie Budapesztu za skandaliczne uważa również Rada Europy, która we wtorek wystosowała do szefa rządu żądanie zaprzestania łamania prawa międzynarodowego, które zapewnia migrantom możliwość ubiegania się o status uchodźcy w danym kraju.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ad 1.Luty 2015: ISIS grozi, że zaleje Europę imigrantami. „Wyślemy wam 500 tys. ludzi na łodziach, a wśród nich ukryjemy terrorystów”.

  Wrzesień 2015 : „’Just wait…’ Islamic State reveals it has smuggled THOUSANDS of extremists into Europe”

  „AN OPERATIVE working for Islamic State has revealed the terror group has successfully smuggled thousands of covert jihadists into Europe.The Syrian operative claimed more than 4,000 covert ISIS gunmen had been smuggled into western nations – hidden amongst innocent refugees.”

  4/160=1/40. JEDEN NA 40.Brawo… Palą dokumenty,nie chcą składać odcisków palców,znikają już w Niemczech dziesiątkami… Gratulacje. Ale wprowadzenia komunizmu to się tam nie spodziewajcie… Będzie faszystowski szariat…

  2. Zamknięcie przez Niemcy granic czy lokowanie uchodźców w KL Buchenwald – dobrze.Polska nie chce WIĘZIĆ tych ludzi – źle. I jak tu mówić,że „lewica” w istocie nie jest zbieraniną faszystów ?

  3.Jak obalano dyktatorów to lewica się CIESZYŁA,bo wierzyła,że nagle u Arabów zapanuje demokracja jak u nas.A potem nagle się okazało,że w demokratycznych wyborach wygrali islamofaszyści dążący do „świętej wojny” przeciwko Europie i zapanował tam jeden wielki syf.

 2. jaki cel ma ten szowinistyczny wtręt o „skrajnie prawicowych, ksenofobicznych władzach Węgier”??? czy to nie Węgry od początku roku przepuściły ponad 200 tys. uchodźców przez swoje granice? czy nie udzielali im pomocy ( jedzenie, punkty medyczne itd) ? ciągle tylko słysze o tych złych Węgrach ale coś cicho na portalu o tym, że już po niecałym tygodniu po miłosiernych oświadczeniach Merkel, Niemcy zamknęły swoje granice, nie widać już pięknych obrazków z witania uchodźców na niemieckich dworcach… cała solidarność lewackiej europy się zesrała więc trzeba dalej pluć na paskudne Węgry żeby odwrócić uwagę od swojej obłudy i hipokryzji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…