Nie pomogły protesty, sądowy nakaz zapłaty i presja społeczna. Właściciel Huty Szkła Kryształowego zalega z wypłatą zaległych wynagrodzeń ponad 350 pracownikom. Niepokój lokalnej społeczności budzi również fakt wykreślenie obiektu z listy zabytków.

Huta Szkła Kryształowego funkcjonowała do niedawna jako Huta Zawiercie. Właściciel zamknął jednak starą spółkę i kontynuował działalność w nowej osobowości prawnej. Ten manewr miał na celu zniechęcenie byłych prac0wników do walki o zaległe pensje. Ci bezowocnie czekają na pieniądze od pół roku. Na nic zdała się interwencje Państwowej Inspekcji Pracy, wejście komornika i decyzja sądu, który nakazał wypłatę zaległości. Majątek huty rozpłynął się  w powietrzu, a egzekucja z obecnego parku maszynowego nie jest możliwa, bo jego właścicielem jest inna spółka. Maszyny ze starej huty zostały sprzedane innym polskim firmom hutniczym.

Niektórym z byłych pracowników huta zalega ponad 40 tys. zł.- To istny kryminał. Nie wierzę, że to wszystko dzieje się naprawdę. Wierzyłem zawsze, że istnieje coś takiego jak prawo i chroni ono człowieka, ale teraz straciłem już nadzieję – powiedział jeden z oszukanych pracowników-  To się nie-ludzie, oni stawiają sobie nowe domy, a my nie mamy z czego żyć – mówiła pracownica zakładu w programie interwencyjnym w Polsat News.

Oszukani przez właściciela przyznają, że w ostatnich miesiącach praca w hucie była koszmarem. – Chodziliśmy tam bez żadnej motywacji. Otrzymywaliśmy jakieś ochłapy – czasem szkło, które sami produkowaliśmy, czasem po 50-100 zł. Prezes przekonywał, że nie ma więcej z okna swojego luksusowego samochodu – wspomina pracownica.

Budynek huty nie jest już zabytkiem. Został wykreślony w pierwszym półroczu tego roku. Dlaczego? Władze Zawiercia uznały, że skoro huty nie można już zwiedzać, to przestała być już atrakcją turystyczną.

Sprostowanie:

Nawiązując do informacji opublikowanej na stronie Strajk.eu Strona Startowa Polskiej Lewicy z dnia 17 sierpnia 2017 roku pt. „Dramat w Zawierciu. Pracownicy Huty Szkła na lodzie”, autor podpisany pod pseudonimem PN załączył do ww wiadomości zdjęcie nie ilustrujące hali produkcyjnej zawierciańskiej huty szkła, a zdjęcie innego podmiotu – CMC Poland spółka z.o.o.  (dawniej CMC Zawiercie S.A), której logo jest zamieszczone na tym zdjęciu.

Nieprawdziwa jest zatem sugestia, że to pracownicy huty stali CMC Zawiercie S.A. czekają na zaległe wynagrodzenia, gdyż gdyż ww. wiadomość  odnosiła się  w całości do Huty Szkła w Zawierciu.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Proszę sprostowanie artykułu. Zamieszczone zdjęcie nie jest zdjęciem z Huty szkła tylko z Huty stali CMC
    Poland z siedzibą przy ul.Józefa Piłsudskiego 82, w Zawierciu.To zupełnie inna Huta. Kto autoryzował Panu to zdjęcie do artykułu? To skandal!!!! i nie znajomość tematyki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…