Dzieci w Afganistanie / fot. Wikimedia Commons

UNICEF dokonał tragicznego podsumowania początku roku. W pierwszych 30 dniach 2018 w wyniku konfliktów na terenie Jemeny, Syrii, Iraku, Palestynie i Libii zginęło 83 dzieci.

„Były zabijane, ginęły na skutek ataków dokonanych przez zamachowców-samobójców lub zamarzały uciekając przed wojną. Jest niedopuszczalne, aby każdego dnia najmłodsi byli zabijani i kaleczeni” – napisał w oświadczeniu Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej Geert Cappelaere. – „Te dzieci zapłaciły najwyższą cenę za wojny, za które nie ponoszą absolutnie żadnej odpowiedzialności. To dzieci. Dzieci! Ich życie zostało przerwane, a rodziny pogrążyły się w smutku”.

Dalej w dokumencie organizacja wylicza poszczególne udokumentowane przypadki cierpienia i okrutnej śmierci dzieci w poszczególnych krajach. Na przykład w Syrii 59, a w Jemenie 16 dzieci zginęło w wyniku prowadzonych walk, w Libii troje zginęło w wyniku samobójczego zamachu, a czworo bawiło się w pobliżu niewybuchu, który jednak eksplodował. W Iraku mina-pułapka wybuchła w domu, w którym były dzieci, w Palestynie chłopca po prostu zastrzelono, kiedy szedł przez wioskę. Te wszystkie śmierci udokumentowała ONZ.

„Miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zostały okradzione z dzieciństwa, okaleczone na całe życie, wykorzystywane, aresztowane i przetrzymywane” – czytamy w zakończeniu dokumentu. – „Najmłodsi przeżyli traumę, uniemożliwiono im chodzenie do szkoły i dostęp do opieki medycznej, a nawet odmówiono prawa do zabawy. Dzieci zostały uciszone, ale ich głosy nadal będą słyszane. Ich przesłanie jest naszym przesłaniem. Zgodnie z prawem konfliktów zbrojnych, ochrona dzieci jest najważniejsza w każdych okolicznościach. Łamanie tego prawa jest najbardziej odrażającą zbrodnią i zagraża przyszłości nie tylko dzieci”.

Każdego dnia UNICEF otrzymuje komunikaty o krzywdzonych, głodujących, rannych lub zabitych dzieciach na tych terenach. Pod koniec stycznia organizacja zaapelowała o wsparcie: potrzeba 3,6 mld dolarów na najbliższy rok. To największa suma, o którą apelowano w historii. Ponad połowa budżetu – 1,9 mld, ma zostać przeznaczona właśnie na wsparcie dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. pamiętajcie, że nie da się już uratować żadnego Żyda z Holokaustu, ale wciąż można ratować Palestyńczyków z piekła izraelskiej okupacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA niewiarygodnie o śmierci palestyńskiej dziennikarki

Śmierć palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, 11 maja br. wywołała falę protestów w…