Wczoraj do sieci trafiło dramatyczne nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Nagranie zostało przesłane przez osobę po białoruskiej stronie, która filmowała brutalne zachowanie polskich służb wobec rodziny z dziećmi.

Na wideo widać szarpaninę między polskimi żołnierzami a dwójką dorosłych, kobietą i mężczyzną. Jedna osoba zostaje powalona na ziemię, obok stoją kilkuletnie przeraźliwie płaczące dzieci i kobieta. W tle widać samochody polskiej Straży Granicznej. Strażnicy są uzbrojeni, popychają ludzi na ziemię. Kobieta krzyczy i płacze. To rodzina irackich Kurdów.

Ludzie po drugiej stronie drutu kolczastego są wstrząśnięte tym co widzą, słychać krzyki. Osoba nagrywająca to znajomy ojca rodziny, którego widać na filmie. Prosi go, żeby nie cofał się na Białoruś, bo zginie i on i jego dzieci. W stronę żołnierzy lecą groźby opublikowania nagrania, jeśli natychmiast nie przestaną dręczyć rodziny. Sytuacja jest bardzo napięta, ludzie krzyczą i płaczą.

-Dokąd mamy iść? Nie mamy dokąd iść, umrzemy tu- krzyczy ktoś po kurdyjsku.

„Takie zachowanie polskiego rządu na pewno zapamiętają ludzie świata! Naród polski musi przeciwstawić się tej opresji swojego rządu i nie pozwalać w ten sposób na interakcje z najbardziej narażonymi ludźmi.” – czytamy na stronie UNHCR Forgotten Refugees, która udostępniła film.

Prawdopodobnie polscy pogranicznicy próbują przepchnąć rodzinę na drugą stronę. Nagranie trwa 3 minuty, przez cały czas słychać przeraźliwy płacz dzieci. Po szarpaninie wszyscy leżą na ziemi, przytulając się.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest tragiczna. Do Mińska ciągle przylatują ludzie z Iraku i próbują przedostać się przez Polskę dalej do Europy. Legalnych możliwości praktycznie nie ma, dlatego niektórzy wybierają nieludzką opcję zaproponowaną przez Łukaszenkę. Wiele osób nie ma świadomości, jak trudne i niebezpieczne może być przekroczenie granicy. Są oszukiwani przez biura podróży i wywożeni do lasu, a tam wpadają w kocioł między polskimi i białoruskimi służbami, z którego trudno się wydostać. Służby nagminnie łamią prawo, okradają i stosują przemoc wobec ludzi.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Palestyna wrze po zabójstwie dziennikarki stacji Al-Jazeera

Dzisiejszy pogrzeb zamordowanej przez wojsko izraelskie dziennikarki Shireen Abu Akleh zos…