Lewica podjęła największe ryzyko głosując za ratyfikacją Krajowego Planu Odbudowy. Ale to Lewica najlepiej wyczuła nastroje społeczne. Unaocznia to sondaż wykonany na zlecenie Onetu przez IBRiS.

Na nic zdały się rozpaczliwe litanie o „zdradzie” czy zwyczajnie obrzydliwe uwagi o „obciąganiu Kaczyńskiemu”, kierowane do Lewicy po głosowaniu nad ratyfikacją KPO. Zdecydowana większość respondentów – 70 proc. popiera zachowanie tych ugrupowań, których głosy zadecydowały o przyjęciu planu.

Jedynie 3,4 proc. jest zdania, że ratyfikacje należało zablokować sprzeciwem. Natomiast 11,6 proc. uważało, że opozycja powinna wstrzymać się od głosu.

14,7 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Wgłębiając się w preferencje polityczne uczestników sondażu, otrzymujemy obraz, który z pewności zasmuci decydentów z Koalicji Obywatelskiej.

Wyborcy Lewicy murem za ratyfikacją

Wyborcy opozycji w większości (60 proc.) uważają, że ta powinna zagłosować za ratyfikacją, a 18 proc. było za wstrzymaniem się od głosu. Tylko 5 proc. z nich opowiedziało się za głosowaniem przeciwko.

Myli się również Borys Budka wieszcząc spadek poparcia dla Lewicy. Jej wyborcy w większości wynoszącej 77 proc. popierają zachowanie swojej formacji.

Przewodniczący Budka powinien się obawiać o swój elektorat, ten bowiem również popiera (58 proc.) głosowanie za KPO. Jedynie 22 proc. wyborców KO dobrze ocenia wstrzymanie się od głosu, a 11 proc. chciałoby żeby ich partia zagłosowała przeciwko

Nawet Konfederacja…

Wyborcy Konfederacji w większości (47 proc.) nie mają zdania w tej sprawie. 45 proc. z nich uważa, że ratyfikacja powinna zostać przyjęta, a przeciwnego zdania jest, uwaga, 0 proc.

W sondażu zapytano Polaków także o to, jak powinna zachowywać się opozycja, gdy chodzi o dobro kraju. Najwięcej osób, bo 43,2 proc. badanych wybrało opcję „zdecydowanie opozycja powinna współpracować z PiS, kiedy chodzi o dobro kraju”.

22,5 proc. przychyliło się do opcji „raczej opozycja powinna współpracować z PiSem, kiedy chodzi o dobro kraju”. Z kolei 20,5 proc. ankietowanych zdecydowanie odrzuca możliwość współpracy opozycji z PiS i dla dobra kraju uważa, że PiS należy odsunąć od władzy. 8,6 proc. raczej odrzuca możliwość współpracy opozycji z partią Jarosława Kaczyńskiego i również chce odsunięcia jej od władzy.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Napięcie w Peru sięga zenitu. Fujimori nie może pogodzić się z porażką

W oczekiwaniu na oficjalne wyniki wyborów sytuacja w Peru staje się coraz bardziej napięta…