Na stronie Kancelarii Prezydenta ukazała się lista 25 nazwisk tych, którzy 11 listopada pośmiertnie otrzymają Ordery Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości. Wśród nich jest Janusz Korczak, Wojciech Kossak, Ignacy Daszyński, Maria Skłodowska-Curie, Stefan Banach, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski, Baruch Steinberg… i Roman Dmowski, który większość pozostałych osób z listy – jeśli nie wszystkich – prawdopodobnie uznałby za zdrajców polskiej sprawy lub kazał ich wypędzić/stracić. To absurd nad absurdy.

Roman Dmowski, fot. wikipedia

„Dziś, gdy hitlerowcy są u władzy, trzeba stwierdzić, że wykazali oni o wiele większą siłę i konsekwencję w przeprowadzaniu swego programu wewnętrznego, niż tego można było jeszcze niedawno się spodziewać. Zarówno stanowisko ich względem Żydów i masonerii, jak walka z rozkładem moralnym świadczy, że celem ich polityki jest uzdrowienie i wzmocnienie węzłów wewnętrznych, prowadzące do uczynienia narodu niemieckiego trwałą, niezwalczoną potęgą” – pisał między innymi Dmowski po dojściu do władzy nazistów w latach 30.

Na przełomie 1932-1933 r. na łamach „Gazety Warszawskiej” i „Kuriera Poznańskiego” człowiek, który wkrótce ma zostać odznaczony Orderem Orła Białego, a dziś będący idolem ruchów narodowych, publikował cykl artykułów pod tytułem „Hitleryzm jako ruch narodowy”. Prócz tego był znanym antysemitą, który stwierdzał, iż Żydów należałoby wypędzić, stracić lub zasymilować i „każde z tych rozwiązań byłoby jak najbardziej pożądane”, gdyby tylko „leżało w mocy Polaków”. Dmowski nie tolerował również innych mniejszości w Polsce międzywojennej: dążył do wynarodowienia Białorusinów i Ukraińców, a także represji wobec wszystkich, którzy nie życzyli sobie dominacji kościoła katolickiego w życiu politycznym.

– Postanowiliśmy w tym wyjątkowym roku, jakim jest rok stulecia odzyskania niepodległości, zrobić wyjątek i cofnąć się w stulecie, spojrzeć na polskie życie publiczne przez aspekt tych stu lat, i popatrzeć, kto na tej przestrzeni rzeczywiście – dziś można ocenić z perspektywy lat czy dziesięcioleci – był postacią wybitną, a kto tym Orderem Orła Białego uhonorowany nie został – powiedział Andrzej Duda,  otwierając Salę Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim.

Przypomnijmy, że Order Orła Białego to najwyższy order RP, przyznawany za „znamienite zasługi cywilne i wojskowe”. Na „liście Dudy” widać starania o pluralizm: wśród odznaczonych znajdzie się zarówno Polak pochodzenia żydowskiego, prawosławny duchowny, ludzie kultury i nauki. Jednak odznaczenie człowieka, który wprost wyrażał podziw dla działań Adolfa Hitlera i stawianie go na równi np. z Korczakiem, który poświęcił życie, ratując przed tymi działaniami najmłodszych – jest godne najwyższego potępienia.

Przypomnijmy, że z Kapituły Orderu Orła Białego po zwycięstwie wyborczym PiS i pierwszych decyzjach nowej władzy (m.in. o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego) z Kapituły odeszli Krzysztof Penderecki, Jerzy Buzek, Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz. Dziś zasiadają w niej m.in. Andrzej Gwiazda i Zofia Romaszewska – bliżsi ideowo partii rządzącej niż poprzednicy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. No, nie jest to absurd, a przemyślana strategia zamazywania różnić. Tworzenia wyimaginowanej wspólnoty, propaństwowego mobilizowania mas inteligenckich. Nauka, sztuka i sztukateria. A potem na tygrysy wystarczą wisy, a kierunek jak zwykle na wschód.

 2. Radykalizm lewicy i kolejny upadek lewicy?

  „(…)Przypomnijmy, że z Kapituły Orderu Orła Białego po zwycięstwie wyborczym PiS i pierwszych decyzjach nowej władzy (m.in. o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego) z Kapituły odeszli Krzysztof Penderecki, Jerzy Buzek, Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz.(…)” – napisał autor WK.

  Nacjonalizm już nie jeden raz doprowadził nasze państwo do upadku. M.in. na Litwie, gdzie doprowadził do rusyfikacji. To wszystko co pisze na temat Dmowskiego to pewnie prawda, która zapewne dość znacząco wzmacnia powyższe dzieło autora WK. Po za tym, że zabrakło mnie tu tego ostatniego – ostatnich lat istnienia RP między wojennej, gdy po śmierci socjalisty Józefa Piłsudskiego (o którym Strajk chyba jeszcze nigdy nie napisał) – po śmierci która nastąpiła po jego ciężkiej chorobie, następował stopniowy upadek naszego państwa do którego powróciła dmowszczyzna, doprowadzając je do nieomal całkowitego rozbrojenia.

  Tak jak dziś, tym oto artykułem, a właściwie jego marnym końcem, rozbroił mnie całkowicie autor WK, wyrażając się w negatywnym kontekście, o ułaskawieniu najuczciwszego i najbardziej skutecznego, funkcjonariusza licząc od końca II wojny światowej.

  Czy zrobiłeś to Autorze WK z tego powodu że skutecznie ścigał on mafię, min słynną mafię węglową przed rokiem 2005, że to właśnie dzięki Mariuszowi Kamińskiemu wykrywani byli najgroźniejsi przestępcy współpracujący z władzą państwo przed rokiem 2005 gdy rządziła wtedy lewica, której obywatele, po udowodnieniu przestępstw polegających na okradaniu państwa polskiego na niewyobrażalne sumy, podziękowali lewicy odsyłając ją praktycznie na niebyt w parlamencie?

  To co zrobiłeś autorze WK tym oto powyższym cytatem który wklejam do mojego komentarza – gloryfikacją neoliberałów którzy powinni już dawno w więzieniu siedzieć za krzywdy jakie wyrządzili biednym Polakom – nie tylko było nieuczciwe, ale oprócz tego i wystarczająco pyszałkowate.

  Wystarczająco pyszałkowate, aby przypomnieć mnie o tym, z jakiego powodu polskim dzieciom, znowu grozi powrót kapitalizmu, i kara chłosty w polskich szkołach: https://waldorfus.wordpress.com/2018/09/13/chrzescijanskich-wartosci-szkola/
  – aby przypomnieć mnie o tym, z jakiego powodu w Polsce nie przestrzega się Karty Praw Podstawowych UE która zagwarantowała by bezrobotnym Polakom, zwanym dziś, i wtedy za rządów neoliberałów, również i za rządów baronów SLD (jak to śmiesznie brzmi – baron lewicowcem) – „hołotą”; przypomnieć z jakiego powodu dziś w Polsce, elita wyższych szkół państwowych w RP, poparciem dla barbarzyńskich praktyk podrzynania żywym zwierzętom gardeł (ubój rytualny) dla zaspokojenia religijnych zabobonów i chciwych elitarnych rąk na pieniądze ze sprzedaży futer i tego barbarzyńsko pozyskanego mięsa, spycha nas geograficznie na margines wschodnich rubieży Europy, historycznie zaś, cofając nasz kraj do mrocznego średniowiecza.

  Tą oto kolejną zdradą wartości socjalizmu o których często piszę w kontekście krajów skandynawskich, zdradą z neoliberalnymi bandytami III RP którzy układali się z mafią – pisząc pod mafię ustawy, mafię która odebrała Polakom godność człowieka, upadlając ich, robiąc z nich niewolników, odebrałeś i mnie godność Autorze powyższego artykułu – WK, na portalu Strajk. Zastanawia mnie tylko co chciałeś przez to osiągnąć? Myślałeś że czytają Ciebie tu taj tylko sami durnie? Czy kolejny raz pracowałeś Autorze WK na to, aby wyborcy kolejny raz, stracili do lewicy zaufanie, i ratując swoje tyłki, kolejny raz zagłosowali na nacjonalistów (o których piszę w linku zamieszczonym w niniejszym komentarzu)?

  A może Tobie Autorze WK chodzi o to aby powrócił do polski komunizm z mrocznych dziejów PRL gdzie władza wybierała się sama? Przykro mi że tak odebrałem Twój tekst, ale wiem że — pisać na pewno potrafisz.

 3. Sie pani czepia Dmowskiego. Nie on jeden w Polsce i na świecie wychwalał faszyzm i Adolfa. Jeśli się już przyczepiać, to do samej idiotycznej idei odznaczania trumien. Jak już się ustanowi święto państwowe chrztu Polski, to się też wręczy Order Orła Białego Mieszkowi I.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Pekin się cieszy: gospodarka znacząco przyspiesza

Może kryzys gospodarczy wywołany pandemią wstrząsnął gospodarką światową, ale nie dotyczył…