Share Button

Ogród zoologiczny w Aalborgu ogłosił wczoraj na Facebooku, że zabite zostały dwa niedźwiedzie brunatne. Były całkowicie zdrowe, jednak decydenci doszli do wniosku, że zwierzęta źle się czuły w swoim wybiegu i zdradzały objawy apatii oraz nudy.

ZOO w Aalborgu na Płw. Jutlandzkim na północy Danii uważa za okoliczność łagodzącą, że niedźwiedzie były już wiekowe: miały 20 i 21 lat. Pracownicy obiektu tłumaczą, że były już za stare, aby przenosić je do innego ogrodu zoologicznego, prócz tego nie dałyby rady zostać włączone do żadnych programów hodowlanych, gdzie wymaga się osobników młodych. Prawdopodobnie też dwa starsze misie nie dałyby rady zaaklimatyzować się w innej niedźwiedziej grupie. Tak tłumaczyli pracownicy ZOO oburzonym dziennikarzom, którzy pytali, czy rzeczywiście nie było możliwości, aby niedźwiadki po prostu doczekały swoich dni w swoim dotychczasowym miejscu bytowania. ZOO upierało się, że zwierzęta się nudziły, a oni nie byli w stanie zapewnić im lepszych warunków z większą ilością bodźców.

Do tej pory do publicznej świadomości przebiły się doniesienia z kopenhaskiego ZOO. Kilka lat temu najpierw zabito tam dwuletnią, zdrową żyrafę (uczyniono to na oczach zwiedzających, w tym dzieci), ponieważ „była zbyt blisko spokrewniona z innymi żyrafami w tym samym ZOO”, później zaś zabito młodego lwa, ponieważ lwów akurat mieli nadreprezentację.

Sprawa żyrafy Mariusa z 2014 wstrząsnęła mediami w Polsce i na świecie. Pracownicy ZOO utrzymywali, że pula generyczna zwierzęcia była bardzo słaba. Mimo to chęć przyjęcia żyrafy wyraziły ogrody zoologiczne i parki typu safari z całego świata. Wśród nich były m.in. brytyjski Yorkshire Wildlife Park, zaś pod petycją o niezabijanie Mariusa podpisało się 27 tys. internautów – bez skutku. Marius został zabity, nakarmiono nim pozstałe przy życiu (jeszcze) lwy.

Share Button

2 komentarze

 1. poziomka napisał:

  Jakie to szczęście, że już Aborygenów i Afrykańczyków w ZOO nie mają, europejczyki ich mać!

  • Sygnalista napisał:

   Mają za to muzułmanów i muszą się z nimi integrować!
   „Kij ma dwa końce”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*