Ostatnią wypłatę dostali w lutym. Ich zakład, Walcownia Blach Batory, znajduje się w procesie upadłościowym. Pracownicy jednak muszą z czegoś żyć. Dlatego zwrócili się z desperackim apelem o wsparcie do prezydenta Chorzowa.

Walcownia Blach Batory. Czy zakład zostanie jeszcze uruchomiony? / wikipedia commons
Walcownia Blach Batory. Czy zakład zostanie jeszcze uruchomiony? / wikipedia commons

Agonia chorzowskiej fabryki trwa od listopada ubiegłego roku, kiedy właściciel przedsiębiorstwa, spółka HW Pietrzak Holding S.A. złożyła w sądzie wniosek o upadłość ugodową. Jak dotąd nie zapadły jednak żadne rozstrzygnięcia. Prezes spółki ma się dobrze, a jedynymi poszkodowanymi są pracownicy. 250 hutników od dwóch miesięcy bezowocnie oczekuje na należne wypłaty. Ich sytuacja staje się coraz bardziej poważna.

– Tu pracuje 250 osób. Czasami całe rodziny, np. mąż i żona. Ludzie są na postojowym i nawet nie dostają tego postojowego, czyli najniższej krajowej – powiedział reporterowi RMF FM jeden z zatrudnionych.

Kluczową sprawą w procesie ugodowym jest opinia biegłego, a ta wpłynęła do sądu dopiero w ubiegłym tygodniu. Wciąż nie wiadomo zatem, kiedy zostanie ogłoszona upadłość. Atmosfera w zakładzie przypomina oczekiwanie na pogrzeb. Produkcja została wstrzymana. Pracownicy przychodzą do fabryki tylko o po, aby pilnować jej majątku przed rozkradaniem przez złomiarzy. Niektórym z nich skończyły się już jednak oszczędności i są skazani na pożyczanie u rodziny czy znajomych bądź lichwiarskie chwilówki. Dlatego ich delegacja udała się do prezydenta Chorzowa. Hutnicy chcą, aby miasto zagwarantowało im czasowe ulgi w czynszach za mieszkania komunalne oraz przyznało jednorazowe zapomogi z budżetu Ośrodka Pomocy Społecznej. Prezydent ze zrozumieniem odniósł się do ich ciężkiej sytuacji. – To jest możliwe. Zrobię wszystko, by takie wsparcie jednorazowe zostało wypłacone tym rodzinom – powiedział RMF FM Andrzej Kotala

Andrzej Kotala zażądał również od przedstawiciela rządu, wiceministra energii Grzegorza Tobiszewskiego, aby jego resort przyspieszył pracę nad utworzeniem spółki Śląskie Huty Stali, która ma skupić regionalne zakłady metalowe. Jedną z fabryk wchodzących w jej skład ma być właśnie chorzowska walcownia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. GOSPODARKA MA SIĘ DOBRZE. ZŁOTY DOŁUJE! Podatek liniowy, podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla bogoli, hipernarkety podatek po staremu. „Ukochny kraj, umiłowany kraj, ukochane i miasta wioski, ukochany nasz Wolski”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…