Ta drakońskiej wysokości kara jest, jak się zdaje jedynym sposobem, który jest w stanie przemówić politykom PiS do rozsądku, bo u nich jest on ciasno związany z kieszenią. Czy Polskę stać na wojnę z UE?

Wspomniane dwa miliony euro dziennie to suma wymieniona w projekcie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jeżeli krnąbrna Polska nie zawiesi działania Izby Dyscyplinarnej. Przypomnimy, że Izba Dyscyplinarna to w założeniu jeden z najskuteczniejszych narzędzi pisowskiej reformy wymiaru sprawiedliwości, który służyć ma dyscyplinowaniu niepokornych sędziów, którzy ośmielają się mieć odmienne i krytyczne zdanie wobec tego, co PiS wyczynia z zasadami prawa. 5 grudnia 2019 roku Sąd Najwyższy w pełnym składzie uchwalił, iż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i krajowego. Opanowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny zawiesił tę uchwałą, a Izba Dyscyplinarna pracuje dalej. Teraz przyszedł czas na ruch instytucji europejskich.

Projekt postanowienia wiceprezesa TSUE może wejść w życie już w przyszłym tygodniu. Nie podporządkowanie się Polski postanowieniu oznacza, że Polska będzie płacić tę gigantyczna karę.

Przecieki, najprawdopodobniej kontrolowane, o planowanych ruchach TSUE pojawiły się w sieciach społecznościowych już w zeszłym tygodniu. Teraz napisała o tym polskie media, w tym „Rzeczpospolita„.

Pytanie, co Polska teraz zrobi. Oficjalnie do 13 lutego ma czas, by Trybunałowi przedstawić swoje wyjaśnienia, ale to nie wstrzymuje wcześniejszych działań TSUE. Można domniemywać, że informacja o projekcie postanowienia i ogromnych sumach, jakie musiałoby płacić państwo polskie, ma służyć otrzeźwieniu i zmiękczeniu stanowiska strony polskiej przed mającymi nastąpić wyjaśnieniami. Do tej pory prawnicy, związani z władzą argumentowali, że sędziowie w Polsce mają wciąż gwarantowaną niezawisłość, nie ma zatem powodów do interwencji, a organizacja pracy sędziów to zakres kompetencji państw członkowskich, zatem organy unijne nie mają podstaw do interwencji.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Czytam tytuł i oczom nie wierzę. Przecież ta kara idzie z naszych podatków. Podobnie, jak kary nakładane na przedsiębiorstwo, ale nie na dyrektora. Pora walnąć sie w łeb, jeśli głowa przestała myśleć. Niby z obecną władzą walczą zwolennicy demokracji, ale tej, we własnym wykonaniu. To nauczcie się walczyć o władzę demokratycznymi metodami, a nie przy zielonej brukselce na zagranicznej emigracji duchowej. A tak przy okazji, czy ktoś słyszał, aby żółte kamizelki, albo przeciwnicy Brexitu w Brukseli dochodzili swoich praw?
  .

 2. „krnąbrna Polska” – takimi sformułowaniami będziemy operować? To już ten moment, droga redakcjo, kiedy trzeba wziąć i j_bnąć się w czoło, zanim takie słowa się napisze.

 3. Weszliśmy w system od wieku sprawdzony w Ameryce. Nie jesteś jednej myśli z nami, płać. Nie jesteś wypłacalny, zostaniesz jak nowonarodzony. A kto nie ma pieniędzy, nie liczy się. Pora pójść po rozum do głowy. Przed hucpą wolności nie uratuje nas żadne 2,5% PKB na zbrojenia, bo kasa idzie do USA, a nie do UE. Przed układem wersalskim , ustalającym zachodnie granice Polska zapłaciła Wielkiej Brytanii koszt kredytu, zaciągniętego przez wojną przez nieistniejący carat na ryby. Argument, że w zaborze z tego Polacy skorzystali. I zniszczona Polska poszła na te niebywale żądania.A dziś? Wolne żarty, rachunek otwarty.
  Nareszcie jesteśmy w świecie wolnym od przemocy, w którym rządzi jednakowe dla wszystkich prawo. no to sronujmy przyjąć ustawę o wyborze sędziów przetłumaczoną z niemieckiego. Może być wariant austriacki. powodzenia.

 4. Sądy mają być niezależne od władzy to podstawowy warunek .Zmiany działania sądów można wtedy reformować

  1. ale w jakim zakresie?

   Bo w takim w jakim to się dzieje obecnie – to zwyczajna anarchia! Sędziowie są sami sobie wszystkim, a za przestępstwa nie odpowiadają przed nikim. Nooo podobno od tego ma być komisja dyscyplinarna, ale jak to działa – mogliśmy się niedawno przekonać kiedy przewodnicząca Giersdorf uwolniła od winy i kary sędziego-złodzieja bo… ,,pan sędzia się pomylił”
   Sędziowie mogą być niezależni i niezawiśli WYŁĄCZNIE W ZAKRESIE ORZEKANIA! Immunitet sędziowski ma ich chronić jedynie przed samowolą innych organów państwa, a nie czynić bezkarnymi!

  2. Sądy muszą być podległe władzy, tzn. suwerenowi. Albo sędziowie wybierani w wyborach powszechnych, albo nominowani przez organ władzy, który sam jest wybierany w wyborach. Na kadencję dowolnej długości, ale ograniczoną czasowo. Czasy dożywotniego sprawowania władzy skończyły się wraz z monarchią.

 5. Guru antypisiorskiej propagandy pro sądowej czyli profesor Rzepliński przyznawał przed laty iż aby wyczyścić sądownictwo należy stworzyć KRS NIEZALEŻNE od kasty, potwierdził te słowa przedwczoraj w jakimś wywiadzie, mówił w nim także, że już od rządów Suchockiej przymierzano się do wyczyszczenia „chlewa” pn. sądy ale co ekipa rządząca to mieli potężnego pietra aby wywalić z sądownictwa ten „spleśniały gnój”.
  Aha, wg badania pracowni KANTAR 85% obywateli jest za doprowadzeniem reform sądownictwa do końca i do wyczyszczenia do spodu tej stajni Augiasza……………….
  A STRAJKeu jak ten głupi pytluje za sędziowską hołotą, mało chodzicie po sądach „towarzysze”…………

  1. 100/100! Ziomek!
   I pytanie do Strajku… Czy to aby nie partner popieranego przez Was Biedronia ,,załatwił” Polsce monitoring UE, a co za tym idzie przyczynił się do nałożenia tej kary? No P.K.P. calo gembo…
   I namawiacie jeszcze do głosowania na tą parkę? Brawo!

 6. Gdyby PiS nie był uniofanatyczny, to na taką groźbę miałby potężną ripostę – wy nam karę, my wam nacjonalizację obcego kapitału.

  1. Oczywiście przy wsparciu zaprzyjaźnionego korpusu zza oceanu??? Kapitalny pomysł!!! WOT nam też nie pomoże.

  2. Heh, tak i ta nacjonalizacja obcego kapitału by była niezłym pomysłem. Przypomnę tylko że Prezydent Hugo Chavez tak zrobił z wieżami wiertniczymi do ropy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Za wszystko trzeba płacić: Turcja chce bazy wojennej w Azerbejdżanie

Wojna o Górski Karabach między Azerbejdżanem i Armenia zakończyła się druzgocącym zwycięst…