Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji, formalnie opozycyjna, bez wahania popierała najważniejsze decyzje Kremla. Tak było i w przypadku uznania separatystycznych republik, a potem rozpoczęcia wojny. Z dwoma wyjątkami.

Pierwszym komunistycznym deputowanym, który wypowiedział się przeciwko decyzji prezydenta Putina o rozpoczęciu operacji wojennej na Ukrainie był Oleg Smolin. Choć głosował za ratyfikacją układu o uznaniu separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, gdy doszło do rozpoczęcia działań wojennych, zaprotestował publicznie.

„Słysząc o rozpoczęciu działań bojowych na pełną skalę na Ukrainie, doznałem wstrząsu (…) Żal mi ludzkich istnień – i naszych, i nie naszych. Tym bardziej, że połowę mojego życia żyliśmy w tym samym kraju. (…) Jako rosyjski inteligent jestem przekonany: wojskowa siła powinna być stosowana w polityce tylko w ostateczności”, napisał Smolin w sieciach społecznościowych.

Podobnie zareagował Matwiejew. Na swoim profilu w Telegramie napisał: „Uważam, że wojna powinna być natychmiast przerwana. Głosując za uznaniem DRL/LRL, głosowałem za pokojem, a nie za wojną. Za tym, żeby Rosja była tarczą, żeby nie bombardowano Donbasu, a nie za tym, by bombardowano Kijów”.

W szeregach partii zawrzało. Lider KPRF Giennadij Ziuganow wezwał swoich partyjnych towarzyszy, by przemyśleli swoje poglądy.

„I Smolin powinien to przemyśleć, i Matwiejew. Jestem kategorycznie przeciwko wojnie. (…) Jestem za pokojowymi rozwiązaniami, ale w tej sytuacji to ci, którzy rozpoczęli wojnę i każdego dnia prowadzili ostrzały – to był ich wybór i dlatego to ich trzeba zmusić do pokoju”.

Deputowany kremlowskiej partii rządzącej Jedna Rosja – Dmitrij Sawieliew wezwał Dumę Państwową, by Matwiejewa pozbawić mandatu poselskiego, argumentując to faktem, że deklaracja Matwiejewa w tak ciężkim dla Rosji momencie jest „tchórzostwem, podłością i najprawdziwszą zdradą”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…