Farmaceutyczni giganci powinni zakończyć liczenie zysków i zająć się zapewnieniem globalnej populacji dostępu do szczepionek – taka była wymowa piątkowego wystąpienia Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.

Tedros wystąpił na briefingu w Genewie, gdzie w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Światowej Organizacji Handlu (WTO), na którym ma pojawić się pomysł tymczasowego zrzeczenia się praw własności do narzędzi walki z COVID-19. W przeszłości napotykał on sprzeciw ze strony bogatych krajów z dużym przemysłem farmaceutycznym, który na skandaliczne sposoby nie wywiązuje się z misji dostarczania odpowiedniej ilości szczepionek – Pfizer czy Moderna sprzedają dawki do krajów, które więcej zapłacą, ignorując często zamówienia i potrzeby społeczne.

– Jednym z naszych głównych priorytetów jest obecnie zwiększenie zasięgu Covax, aby pomóc wszystkim krajom zakończyć pandemię Covid-19. Oznacza to pilne działania na rzecz zwiększenia produkcji – powiedział, nawiązując do globalnej platformy udostępniania szczepionek, które, jak zapowiedział, będą wysłane w przyszłym tygodniu do 51 krajów.

Covax to wspierana przez Światową Organizację Zdrowia globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych. Jej celem jest zagwarantowanie szczepionek dla krajów rozwijających się i wyrównanie szans dostępu do tych preparatów.

WHO od dawna wzywa bogate kraje do zapewnienia sprawiedliwego podziału szczepionek. Globalna organizacja jest jednym z liderów Covax, programu, którego celem jest dostarczenie w tym roku 1,3 miliarda dawek szczepionek krajom ubogim i o średnich dochodach. Ale jak do tej pory, Covax rozwija się powoli.

Tedros poinformował też, że w ramach Covax dostarczono do 20 krajów ponad 20 mln dawek szczepionek na walkę z COVID-19. Dodał, że pandemia koronawirusa oznacza masową traumę, nawet większą niż ta po drugiej wojnie światowej, która trwała wiele lat.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …