3 tys. złotych zadośćuczynienia otrzyma Bartosz „Bart” Staszewski, znany aktywista na rzecz praw człowieka, który w lipcu ubiegłego roku, na pierwszym Kieleckim Marszu Równości, został zatrzymany przez policję za flagę z godłem państwowych w tęczowych kolorach. Sąd uznał, że funkcjonariusze postąpili bezprawnie.


Sąd uznał, że polska policja jest winna zarzucanego czynu i zarządził wypłatę zadośćuczynienia dla Staszewskiego – jednego z dwóch aktywistów, który na kieleckim pochodzie zostali zatrzymani przez mundurowych.

„Mimo jednolitego podejścia prokuratury i sądów nadal zdarza się, że policja legitymuje osoby z tęczową flagą Polski i podejmuje wobec takich osób interwencję. Mam nadzieję, że te dwa wyroki sądu w Kielcach dadzą jednak do myślenia policji i wreszcie zrozumieją, że ich działania są bezprawne” – komentuje decyzję sądu Staszewski w rozmowie z portalem queer.pl

Przypomnijmy co zdarzyło się latem ubiegłego roku w Kielcach. Ulicami miasta maszerował historyczny-pierwszy Marsz Równości. Oprócz grupki agresywnych, choć nielicznych kontrdemonstrantów uczestnicy mieli problem z policją, która próbowała wylegitymować dwóch chłopaków niosących polską flagę z tęczowym godłem – Bartosza Staszewskiego (reżyser, aktywista, lider lubelskiego Marszu Równości) oraz Karola Opara. Działacze nie chcieli podać swoich danych funkcjonariuszom.

„Świadomie odmówiłem wylegitymowania, wiedząc, jakie mogą być tego konsekwencje, bo uważam legitymowanie w tym kontekście za działanie bezpodstawne i opresyjne, a jednocześnie mam ten przywilej, że mogę sobie na taki opór pozwolić i podjąć działania w tej sprawie np. zaskarżając czynności policji do sądu” – pisał Staszewski, którego mundurowi ostatecznie siłą zawlekli do radiowozu.

W listopadzie ubiegłego roku kielecka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia symboli narodowych podczas pierwszego w historii miasta Marszu Równości. Biegły uznał, że tęczowe godło na fladze to nie przestępstwo.

Aktywiści przeszli wtedy do kontrataku – złożyli zawiadomienie o złamaniu prawa przez policjantów, którzy dokonali ich zdaniem bezprawnego zatrzymania. W ubiegłym tygodniu korzystny dla siebie wyrok usłyszał Opar. teraz swoją sprawę wygrał również Staszewski. Policja prawdopodobnie odwoła się do wyższej instancji.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. No a gdyby nielegalnie zawineli zwyklego hetero robola to nawet jakby go na tej komendzie skatowali i połamali to nie dostał by nawet zwykłego „przepraszam” a sędziowska mafia jeszcze broniła by policjantow bo zestresowani byli i to tez ludzie wkoncu. No i pewnie robol na zawiniecie by zaslugiwal bo podejrzany byl lub akurat sie napatoczyl wiec jego wina. A tu prosze blyskawiczne 3 koła z naszych podatkow od feudalnych neoliberałów z kasty dla ideowego sojusznika tez neoliberala tyle ze teczowego. Widac wyraźnie bardzo ze wspolnota ideologiczna oraz interesow u nich jest zbierzna ale za to calkowicie sprzeczna z interesami ludzi pracy.

 2. Rozumiem orzeczenie sądu, ale nie za bardzo określenie „z «państwowym» godłem w tęczowych kolorach” w artykule. Godłem Polski jest biały orzeł na czerwonym tle, a nie tęczowym. Były to więc flagi mające wskazywać na związek z Polską, a nie żadne flagi państwowe.

  Jednak umieszczanie symboli państwowych na tle barw czy innych symboli przedstawiających przynależność grupową czy lubiane marki też nie jest żadnym znieważaniem. Jest to nagminne w przypadku odzieży sportowców.

  1. „Rozumiem” w zakresie uniewinnienia za opisany czyn. Co do zadośćuczynienia nie wypowiadam się, ponieważ nie znam materii. Uważam, że powinny być stałe, niezbyt wysokie stawki za takie zajścia. Oczywiście w przypadku udowodnienia uszczerbku na zdrowiu lub innych szkód odszkodowanie adekwatne do tych skutków.

 3. art. 28 Konstytucji RP:
  Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
  Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
  Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
  GODŁO, BARWY i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.

  1. KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA!!!!!!!!!!
   Ps. Pewnych kręgów nie obowiązuje a poza tym oni walczą z „dyktaturą”…….
   Serdecznie pozdrawiam.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Greniuch przepadł, kolaborantów chwalą nadal. Rajd Brygady Świętokrzyskiej niezagrożony

Nawet pandemia nie przeszkadza prawicowym politykom i samorządowcom przeprowadzić kolejnej…