W najbliższą niedzielę część polskich kościołów może stać się miejscami kontrowersyjnej akcji. Środowiska piętnujące pedofilię wśród księży katolickich przypomną w ten sposób, że odpowiedzialność za tę przemoc ponoszą struktury Kościoła Katolickiego.

Rusza polska część międzynarodowej akcji “Baby Shoes Remember”. Polega ona na wieszaniu dziecięcego obuwia przepasanego czarną wstążką na ogrodzeniach kościołów. To forma przypomnienia opinii publicznej o odpowiedzialności Kościoła za wykorzystywanie seksualne dzieci przez katolickich kapłanów. Kościelna pedofilia ma charakter systemowy. Podczas, gdy sam papież Franciszek bije na alarm z powodu skali tego przestępczego zjawiska, do świadomości polskich katolików temat ten w dalszym ciągu nie może się przebić.

fot. Facebook/Baby Shoes Remember Everywhere

Akcja “Baby Shoes Remember” narodziła się Irlandii, gdzie Kościół Katolicki przeżywa poważny kryzys w związku z ujawnieniem skali molestowania dzieci przez księży. Z niezależnych raportów, które powstawały również na zamówienie instytucji kościelnych za granicą, m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA, wynika, 9-10 proc. księży aktywnie pełniących posługę dopuszcza się przestępstw pedofilnych. Hierarchowie kościelni z reguły kryją księży gwałcicieli i przenoszą ich z parafii do parafii, by w ten sposób uniknęli odpowiedzialności karnej. W Polsce, mimo że w ostatnich latach media częściej donoszą o pojedynczych przypadkach pedofilii wśród kleru, nie powstało żadne oficjalne i całościowe opracowanie problemu.

Polska akcja “Baby Shoes Remember”, która odbędzie się na terenie całego kraju w niedzielę, ma właśnie dokonać wyłomu w świadomości Polaków. Organizatorami będzie fundacja “Nie lękajcie się”, pomagająca ofiarom pedofilów w sutannach, i Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego, skupiająca ateistów. Jedna z koordynatorek akcji Nina Sankari deklaruje: – Chcemy przede wszystkim uwrażliwić opinię publiczną, a także zmobilizować ją do tego, by stanęła po stronie ofiar. Jest to także akcja protestu przeciwko dalszym próbom ukrywania strasznego procederu molestowania dzieci, przemocy wobec nich w instytucji Kościoła katolickiego.

Sankari zapowiada, że w tę niedzielę uczestnicy akcji będą chcieli powiesić dziecięce buciki na jak największej liczbie nieruchomości kościelnych. Nie zdradza, w których świątyniach będzie to mieć miejsce. Osoby, które zechcą z własnej inicjatywy współuczestniczyć w akcji, są proszone przez organizatorów o robienie zdjęć i zamieszczanie ich w mediach społecznościowych.

W krajach zachodnich napiętnowanie Kościoła katolickiego za pedofilię ma coraz powszechniejszy charakter. Ostatnio ujawniono, że w Pensylwanii w USA w ciągu kilkudziesięciu lat molestowania i gwałtów dopuściło się 300 księży, a liczba ich ofiar przekracza tysiąc.

Tegoroczna akcja “Baby Shoes Remember” w Irlandii odbędzie się w czasie oficjalnej wizyty papieża Franciszka.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…