Zło triumfuje, gdy dobrzy ludzie pozostają bierni” – tak swój sprzeciw wobec kultu „Żołnierzy Wyklętych” tłumaczy Filip Stojanowski, marksista i działacz wielkopolskiego komitetu partii Socjaliści, który w niedzielę nagrał i opublikował w sieci film, na którym nazywa antykomunistycznych watażków „dzieciobójcami”, „zbrodniarzami” i „śmieciami z lasu”.

„Kiedy moi bohaterowie zdobywali Berlin, twoi siedzieli w lesie” – wlepki z takim hasłem zostały naklejone na elementy wystawy poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” na Placu Wolności w Poznaniu podczas happeningu zorganizowanego przez Filipa Stojanowskiego.  Ci, który zdobywali Berlin to oczywiście żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Akcja została nagrana i umieszczona na Facebooku. – Jesteśmy na Placu Wolności w Poznaniu, gdzie IPN uznał, że warto uczcić pamięć zbrodniarzy, dzieciobójców i jebanych śmieci z lasu. My się z tym nie zgadzamy i wyrażamy symboliczny sprzeciw – mówi działacz.

Stojanowski w rozmowie ze Strajk.eu tłumaczy, że celem akcji było wyrażenie sprzeciwu wobec organizowanego przez władze państwową kultu „Żołnierzy Wyklętych” – formacji, która podczas walk zbrojnych przeciwko państwu polskiemu w okresie po II Wojnie Światowej, dopuściła się mordów na ludności cywilnej, szczególnie we wschodnich regionach. – Żołnierze wyklęci to nie byli żołnierze tylko uzbrojone bandy terroryzujące ludność, żerujące na pracy innych i zabijające każdego, kto się na to nie zgadzał. Promowanie tej formacji jest po prostu szkodliwe i obraźliwe dla milionów Polaków, którzy ciężką pracą podnosili ten kraj z ruin po wojennym koszmarze – przekonuje autor happeningu w rozmowie ze Strajk.eu.- Zło triumfuje gdy dobrzy ludzie pozostają bierni. Moim moralnym obowiązkiem było podjęcie działania przeciwko promocji takiego bandytyzmu – dodaje Stojanowski.

Od kilku lat polskie władze w ścisłej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej próbują uczynić  z „Wyklętych” bohaterów masowej wyobraźni. Wzmianki, oczywiście pozytywne, o antykomunistycznych bojownikach znajdują się w programie szkolnym lekcji historii. Do kin wszedł właśnie film „Wyklęty”, a w 2011 roku ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca).  Wystawa na poznańskim Placu Wolności jest elementem tego procesu propagandowego. Składa się z wojskowego namiotu oraz ekspozycji monogramów członków oddziałów. Akcję swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Reakcja zwolenników „Wyklętych” w komentarzach w mediach społecznościowych potwierdza, że kult ten generuje głównie nienawistne emocje. Poniżej przedstawiamy niektóre z opinii.

„Dorwać chuja, zakleić mu pysk i z buta w tego grubasa lewackiego. Koniec z tolerowaniem lewaków, brać się za niech i wpierdol za każdym razem”

„Niech Cię kurwo piekło pochłonie!”

Mimo że nie popieram takiego zachowania, chciałbym żeby ten gość spotkał nacio – dresy i dostał ku chwale ojczyzny”

To nie człowiek – to chwast A chwasty się wyrywa !!!!!!!

„Namierzyć i zabić albo wybić butem z głowy głupotę”

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dlaczego wielbiciele tzw”wyklętych” milczą o raporcie CIA dotyczącym tego tematu odtajnionym na początku m-ca lutego tego roku.Raport ten mówi prawdę a ta jak widać w oczy kole

  2. Wspaniała akcja, gratuluję odwagi, popieram i bardzo się cieszę, że nie wszyscy dali się zwariować. Niemniej, jest to wszystko za późno (to nie pod adresem FS) – w obecnej sytuacji, będzie bardzo trudno odkręcić to, co zmasowana propaganda nakręciła w głowach ludzi młodych. To nie jest kwestia ostatnich lat, ale 27.

    Rewolucja Październikowa nie wzięła się z pojedynczych akcji, ale z codziennej przez dziesięciolecia pracy rewolucjonistów – dziś zapomnianych. Tę nić trzeba nawiązać!

    My na prawdę nie musimy się wstydzić Feliksa Dzierżyńskiego!

  3. Gratulacje P.Filipie za odwagę godną Żołnierza Polskiego który gnał hitlerka i proszę uważać pisuary mogą znależć lewe kwity jak na Piskorskiego , Są odważni ludzie jest nadzieja na porządek w Kraju, a może jakaś partia bo sld jest w niemocy a to oni powinni domagać się głośno o te sprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…