Ulicami Trójmiasta przejdzie Manifa, w Warszawie na rondzie w centrum miasta stanie Pomnik Siły Kobiet, w Łodzi swój happening zrobią Dziewuchy. Kobiety pokazują dziś siłę i solidarność.

W samym centrum stolicy w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet na rondzie Dmowskiego stanie pomnik Siły Kobiet. Jego odsłonięcie ma być kulminacyjnym punktem poniższej imprezy:

„Chcemy odzyskać przestrzeń publiczną dla kobiet. To właśnie nam, kobietom podejmującym codziennie wysiłek, prowadzącym mało spektakularną walkę w trudnej rzeczywistości należy się pomnik” – piszą organizatorki pochodu. Dodają, że pomnik ma być tymczasowy, wykonany z lekkich materiałów. Po marszu ma zniknąć. Nawiązywać ma do 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety, ale jego projekt do ostatniej chwili pozostawał owiany tajemnicą. Działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet nie chcą zdradzać zbyt wielu szczegółów, zapowiadają jednak, że będzie to „naprawdę mocny punkt programu”.

Tymczasem w Gdańsku o 17.00 ruszy 14. Manifa pod hasłem „Myślę, czuję, decyduję”. Organizują ją Amnesty International, Ogólnopolski Strajk Kobiet Gdańsk, Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom oraz TOLERADO – Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT. Tuż przed Manifą swoje wydarzenie zaplanował Międzynarodowy Strajk Kobiet – #JesteśmyWszędzie. Powstać ma gdańskie strajkowe miasteczko przeznaczone dla kobiet – będzie można uzyskać poradę medyczną, prawną, poznać historię feminizmu. Na wieczór zaplanowano koncert „Solidarność Naszą Bronią” w Klubie B90. Dochód z biletów ma zostać przekazany w całości na Centrum Praw Kobiet.

W Szczecinku lokalne działaczki Międzynarodowego Strajku Kobiet postanowiły przebrać się w stroje pierwszych bojowniczek o prawa kobiet:

„W Szczecinku będziemy Świętować „Dzień Kobiet” w sposób wyjątkowy. Musimy przecież uczcić 100-lecie praw wyborczych Kobiet. Należy się to naszym poprzedniczkom, ponieważ to dzięki nim jesteśmy dziś w tym miejscu co jesteśmy. Muzeum Regionalne w Szczecinku i Pani Ania Dymna zgodziła się poprowadzić wykład, po którym spod Muzeum przejdziemy na Plac Wolności, pod Ratusz. Ale to nie wszystko! Będziemy ubrane w kreacje z początku XX wieku! Zatem przetrzepujemy swoje szafy i szukamy odpowiednich ciuszków! Zapraszamy wszystkich, którzy chcą z nami świętować i poczuć wspaniałą atmosferę!” – zapowiedziały.

Natomiast łódzkie Dziewuchy zaplanowały happening „Więź kobiet”: „Chodzi głównie o to, by pokazać, że kobiety są wszędzie, że odzyskują należną im przestrzeń, i że będą protestować do czasu, aż odzyskają pełnię praw”.

Szczegółowy harmonogram organizowanych przez Międzynarodowy Strajk Kobiet imprez we wszystkich polskich miastach można obejrzeć tutaj:

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

15 policjantów zaatakowało pracowników teatru w Zakopanem, starsza kobieta w szpitalu

Dziś przed godz. 7:00  koparki w asyście 15 policjantów i 15 ochroniarzy wynajętych przez …