Eksperci mówią zgodnie: „To krok w kierunku stabilności”.

PIP w Sanoku fot. wikimedia commons
PIP w Sanoku fot. wikimedia commons

Wprowadzone przez PiS zmiany są korzystne dla pracowników, chronią ich przed nadużyciami ze strony pracodawców. Np. umowa na czas określony zyskała nowe ramy: może być zawierana na 33 miesiące (plus 3 miesiące okresu próbnego). Zapobiec ma to zawieraniu umów czasowych, zwłaszcza z młodymi pracownikami, by przedłużać je w nieskończoność.
– Nowe przepisy stoją po stronie pracowników, a każde takie zmiany są krokiem w dobrym kierunku – komentuje dla portalu onet.pl Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy WUP w Katowicach. – Nowelizacja będzie stabilizowała sytuację pracowników, szczególnie młodych i otworzy drogą do wzięcia np. kredytu hipotecznego. To krok w kierunku stabilności na rynku pracy.

Rządzący postawili także na zrównanie okresu wypowiedzenia zatrudnionych na umowach o pracę na czas określony oraz nieokreślony. Do pół roku staży pracy to dwa tygodnie wypowiedzenia, miesiąc w przedziale 1,5-3 lata, a 3 miesiące od 3 przepracowanych lat w górę. Nowy kodeks ma też ukrócić samowolę pracodawców, którzy chcą nagiąć prawo, podpisując więcej niż raz umowę na okres próbny.

– To dobre zmiany dla pracowników. Jednak pracodawca podobne regulacje zawsze będzie uważał za negatywne dla siebie. Jednak w moim przekonaniu nie będzie to miało większego wpływu na nadużywanie przez pracodawców umów cywilnoprawnych. Nowelizacja będzie stabilizowała sytuację pracowników, szczególnie młodych i otworzy drogą do wzięcia np. kredytu hipotecznego. To krok w kierunku stabilności na rynku pracy – powiedział Arkadiusz Kaczor z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

97 lat temu zmarł Lenin. Komuniści rosyjscy pamiętali o tej dacie

Rosyjscy komuniści w całym kraju uczcili pamięć wodza Rewolucji Październikowej i twórcy Z…