Ben Carson, zwolennik teorii kreacjonizmu, przeciwnik aborcji, z zawodu neurochirurg, został zaprzysiężony na sekretarza departamentu budownictwa i urbanizacji. To zaskakująca nominacja, zważywszy na to, że były rywal Trumpa w walce o nominację nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie.

Ben Carson/ flickr.com/Gage Skidmore

66-letni Carson to absolutny polityczny outsider. Poza startem w prawyborach Partii Republikańskiej nie ubiegał się wcześniej o żadne stanowisko w administracji publicznej. Jak więc Donald Trump uzasadnia ten wybór? „Ben podziela mój optymizm, jeśli chodzi o przyszłość naszego kraju” – podkreślił prezydent w swoim oświadczeniu, zwracając uwagę na „błyskotliwy umysł” Carsona i doświadczenie w umacnianiu więzi w lokalnych społecznościach.  Dodał, że nominacja Carsona jest gwarantuje, że „ta prezydentura reprezentuje wszystkich Amerykanów”.  Miał na myśli to, że Carson będzie pierwszym Afroamerykaninem na czele resortu budownictwa.

O zaakceptowaniu kandydatury Carsona przez Senat zadecydowały głosy 51 Republikanów, sześciu Demokratów i jednego senatora niezależnego. Przeciwko głosowało 41 deputowanych. Jak poparcie dla kontrowersyjnego i wyraźnie niekompetentnego polityka uargumentowali senatorowie Partii Demokratycznej? Podobno Carson ujął ich obietnicą rozwiązania problemu zatrucia ujęć wody ołowiem i zapewnieniami, że zwiększy dostępność zasobów mieszkaniowych.

Poglądy polityczne Carsona lokują go na prawym skrzydle Partii Republikańskiej. Jest skrajnym konserwatystą w sprawach społecznych i religijnym fundamentalistą. Uważa, że świat został stworzony przez Pana Boga, aborcja jest grzechem i powinna zostać zakazana, nawet w przypadku, gdy ciąża jest efektem gwałtu. Jego spojrzenie na gospodarkę jest również reakcyjne. Opowiada się za likwidacją publicznych systemów zabezpieczeń społecznych, całkowitym urynkowieniem opieki zdrowotnej i radykalną obniżką podatków. Kiedy starał się o nominację na kandydata Republikanów na prezydenta, zasłynął porównaniem obecnej sytuacji USA do chylącego się ku upadkowi starożytnego Rzymu i zalecał uzdrowienie gospodarki poprzez wprowadzenie rozwiązania podobnego do opisanej w Biblii dziesięciny.

Ben Carson jest światowej sławy neurochirurgiem. Jako pierwszy lekarz na świecie rozdzielił złączone głowami bliźnięta syjamskie. Znakomite umiejętności zdobył dzięki wielkiej determinacji. Jest synem samotnej, nastoletniej matki, która ukończyła trzy klasy szkoły podstawowej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…