„Dziewczyna, która chodzi po ulicy z dziurą w dżinsach na udzie albo nawet na tyłku – wiecie, co o tym myślę? Myślę, że molestowanie takiej dziewczyny to obowiązek narodowy, ba, zgwałcenie jej to patriotyczny obowiązek!” – za te słowa adwokat Nabih al-Wahsz dostał właśnie 3 lata więzienia. Będzie się odwoływał.

Kair. Wikimedia

Wygłosił je 18 października na antenie popularnego w Egipcie kanału telewizyjnego Al-Assama, w czasie debaty na temat projektowanej ustawy o prostytucji. Wywołało to społeczne oburzenie i falę skarg do prokuratury, która postanowiła postawić adwokata przed sądem. Kara została orzeczona pod nieobecność mężczyzny, uwolnionego wcześniej za kaucją.

Według raportu ONZ opublikowanego w 2013 r., 99,3 proc. egipskich kobiet było molestowanych lub przeżyło agresję seksualną przynajmniej raz w życiu. W październiku, miesiącu, w którym al-Wahsz wygłaszał swe przemyślenia, fundacja Thomson Reuters ogłosiła inny raport, z którego wynika, że Kair, stolica Egiptu, jest dla kobiet najniebezpieczniejszym miejscem na świecie.

Kair zdobył to niechlubne pierwsze miejsce wyprzedzając New Delhi (Indie), Karaczi (Pakistan) i Kinszasę (Kongo), w konkurencji miast najmniej przychylnych dla kobiet. Od 2013 r. obowiązuje w Egipcie prawo, które karze za molestowanie i agresje seksualne, jednak na razie nie zmieniło ono zachowania się mężczyzn. Raport podkreśla, że przyczyny mają charakter kulturowy: od dziecka wpaja się chłopcom, że to kobiety są winne molestowaniu lub gwałtom, jeśli się „źle ubierają”.

Kair ma pierwsze miejsce w świecie również pod względem okaleczania genitalnego kobiet, małżeństw z przymusu nieletnich dziewcząt i zabójstw małych dziewczynek. Prezydent Egiptu, marszałek as-Sisi ogłosił rok 2017 „rokiem kobiet”, co miało jednak wpłynąć na ukaranie adwokata. Został skazany za „publiczne nawoływanie do łamania prawa” i „zakłócenie porządku publicznego”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To jestt wlasnie mentalnosc ludzi z tamtego kregu kulturowego… dlatego wlasnie nie nalezy ich masowo wpuszczac do europy… to nie ekstrema, tylko oni maja zupelnie inne wartosci i siatke pojec… nie zmusimy ich do przyjecia naszych, ale niech nikt nie zmusza nas do przyjecia ich

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Margot z kolektywu Stop Bzdurom aresztowana. „Wszystkich nas nie zamkniecie” – wołali jej obrońcy

Margot, aktywistka queerowego kolektywu Stop Bzdurom, spędzi jednak dwa miesiące w areszci…