Egipski internet jest oburzony wczorajszą decyzją sądu: zapadła ona w Światowy Dzień przeciw genitalnemu okaleczaniu kobiet, prawdziwą plagę o zasięgu globalnym. Bardzo nieumiejętnie przeprowadzony zabieg doprowadził do śmierci 12-letniej Nady, co skończyło się mandatem dla ginekologa. Niestety, w ten sposób ginie wiele dziewczynek i kobiet.

Najczęściej używane narzędzia do okaleczania dziewczynek. who

Zwyczaj wycinania dziewczynkom łechtaczek, rozpowszechniony w krajach afrykańskich (głównie subsaharyjskich) i wśród imigrantów z tych krajów w Europie, oraz w kilku krajach Azji i Ameryki Południowej nie ma znaczenia religijnego, więc nazywanie go „obrzezaniem kobiet” jest niewłaściwe. Nie tylko na wsiach panuje przekonanie, że dziewczynki stają się potem „spokojniejsze” a kobiety „skromniejsze” i „wierne”.

W Egipcie 12-letnia dziewczynka zginęła na skutek krwotoku, po zabiegu, który wiejski ginekolog wykonał sam w swoim gabinecie, bez pielęgniarki i bez zabezpieczenia przed niekontrolowanym upływem krwi. Lekarz został aresztowany na kilka dni po skardze rodziców, lecz wyszedł po zapłaceniu mandatu sądowi w Manfalut na południu kraju. Teoretycznie w Egipcie takie kaleczenie kobiet jest zagrożone karą do siedmiu lat więzienia, lecz b. rzadko stosuje sie ten przepis. W większości krajów świata taki zabieg nie podlega żadnej karze.

Według raportu Unicefu z 2016 r., ok. 200 milionów kobiet rocznie staje się ofiarami okaleczania, w tym ok. 45 milionów małych dziewczynek. W Egipcie nierzadko przeprowadza się nie tylko wycięcie łechtaczki, lecz całości mniejszych i większych warg sromowych i zaszywa się waginę z pozostawieniem małego wyjścia dla krwi miesięcznej, co się nazywa „faraońskim zaszyciem”. Jego celem ma być zachowanie dziewictwa dla przyszłego męża.

Żadna z religii monoteistycznych nie nakazuje okaleczania kobiet. Zabobon ten wywodzi się jeszcze z czasów, gdy panowały religie animistyczne i inne, lecz trudno ustalić, czy miały z nim bezpośredni związek. Walczą z nim organizacje międzynarodowe i niektóre kraje, lecz pozostaje trudny do wykorzenienia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. No trzeci świat… i sądy trzecioświatowe… ktoś jeszcze uwierzy, że to jakaś „cywilizacja”??

  1. Oczywiście, że tak ale równie zwyrodniałe jest obrzezanie chłopców, jeśli DOROSŁA kobieta lub mężczyzna chcą sobie cokolwiek „obrzynać” to ich sprawa ale wara zbokom od dzieci!!!!
   Na przestrzeni wieków z powodów religijnych czy stricte społeczno-obyczajowych robiono (i nadal się robi) różne krzywdy dzieciom — krępowano stópki, wydłużano szyję, rozciągano wargi czy małżowiny uszne, kastrowano chłopców aby zachować ich piękne głosy, wycinano łechtaczki czy naoletki, powtórzę jeszcze raz: należy dzisiaj głośno to piętnować i ZAKAZYWAĆ!!!!!
   A propos napletka — gdybym był żydem i gdyby zrobiono coś takiego z moim ciałem w dzieciństwie to pozwał bym rodziców za uszkodzenie ciała, jeżeli prawo i zdrowy rozsądek zabrania np. wytatuowania niemowlęcia w paski czy w kropki to jakim prawem pozwala na obcięcie czegokolwiek.
   Pozdrawiam.

  2. Ziomuś! Nie strugaj to Glempa! Znaczy głąba!
   Gdybyś by l żydem to dzięki żydowskiej indoktrynacji religijnej od urodzenia, dziś uważałbyś obrzezanie (nawet za pomocą zgniłych pieńków zębów cadyka czy innego rebe) za zbawienne dla duszy i tak oczywiste jak oddychanie!
   Myśl chłopie zanim coś napiszesz bo wychodzą total-brednie!

  3. Skąpion, a Ty nie zjadasz swego boga ulepionego z mąki, wody i brudnych rąk kucharza? Taki sam zabobon jak każdy inny. Temu lekarzu trza uciąć pitoka i zakuć w dyby na rynku, by każdy widział. A jeśli przeżyje, to jego szczęście.

  4. Ad. Skorpion
   Jakie brednie człowieku? Jeżeli jakaś religia — w tym przypadku judaizm — oprócz indoktrynacji obcina mi kawałek ku.ta.sa to jest to w porzo? W judaiżmie jest od groma ateistów i kto dał prawo ich rodzicom do nieodwracalnego oznaczenia? Mam w imię ich chorych fobii przyjmować to jako coś doniosłego i dobrego? W imię tychże samych fobii mam udawać, że nie widzę bestialstwa w tzw. uboju rytualnym który praktykują tak żydzi jak i arabusy? Już wolę chrześcijaństwo bo „naznaczą” mnie oblewając wodą a ku.ta.sa czy łechtaczkę zostawią w spokoju i nienaruszonym stanie.
   To ty bredzisz tym razem szanowny Skorpionie, pozdrawiam.
   Ps. Chyba żeś sam obrzezany, jeżeli tak to sorry Winnetou………….

  5. „W judaiżmie jest od groma ateistów”

   Skorpion ma rację, ale nie ujawnił Światu, że konfabulacja jest Twoim pokarmem, wodą i powietrzem…

  6. Ad. Kura Czubajka
   1.Ateiści czy niewierzący są w każdej religii.
   2.Za diabła nie mogę przypasować „konfabulacji” do mojego wpisu ale możem głupi.
   3.Dziękuję ci Kuro z ptasim móżdżkiem (jak to u kury) żeś uświadomiła mi mój kłamliwy kretynizm.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …