Zakaz zasłaniania twarzy przez kobiety w miejscach publicznych oraz instytucjach państwowych chce w Egipcie wprowadzić rząd Szarifa Isma’ila.

Veiled Saudi women take photos of their children during a ceremony to celebrate Saudi Arabia's Independence Day in RiyadhNikab, czyli zasłona okrywająca całą twarz poza czołem i oczami (w wersji pełnej – tylko oczami), noszona jest przez część szczególnie konserwatywnych muzułmanek. Znacznie więcej kobiet decyduje się na zakrywanie samych włosów, jest też wiele Egipcjanek, które nie noszą zasłon wcale. Powstały po Arabskiej Wiośnie rząd Braci Muzułmańskich aktywnie promował noszenie chust i zasłon. Gdy w 2013 r. obaliło go wojsko, zabrało się za odwracanie tych tendencji. Prezydent Abd al-Fattah as-Sisi, sprawujący władzę w sposób autorytarny, stara się przedstawiać jako polityk postępowy i otwarty na modernizację. Drugi powód, dla którego rząd wypowiedział wojnę nikabom, to względy bezpieczeństwa. Egipskie władze, obawiając się terrorystów, nie chce pozwolić na poruszanie się w przestrzeni publicznej osób zasłaniających twarz i tym samym niemożliwych do zidentyfikowania.

We wrześniu ubiegłego roku rząd Egiptu zabronił noszenia nikabu przez wykładowczynie uniwersyteckie, uzasadniając tę decyzję dobrem studentów skarżących się na trudności w komunikacji z zawoalowanymi kobietami. W lutym przyszedł czas na szpitale akademickie: zabroniono zakrywania się przez pielęgniarki i lekarki, powołując się na dobro pacjentów. Teraz przyszedł czas na rozwiązanie całościowe. Projekt ustawy, który egipski parlament rozpatrzy w najbliższym czasie, zabrania kobietom w nikabach poruszania się w miejscach publicznych oraz pojawiania się w państwowych instytucjach. Parlamentarzystki, które opowiedziały się za projektem, zamierzają przekonywać Egipcjanki do pomysłu, argumentując, że nigdzie w Koranie nie widnieje nakaz zasłaniania twarzy.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…