Okazało się, że ekologiczna inicjatywa fundacji Niezależne Media założonej przez redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” dostał 7,2 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Projekt miał pierwotnie dostać 6 milionów dofinansowania z UE, ale po nagłośnieniu przez prasę szeregu wątpliwości co do tego przedsięwzięcia i kontroli międzynarodowej, wycofano dopłatę. Nic straconego, Fundusz wyłożył pieniądze krajowe – choć fundacja Sakiewicza nie ma absolutnie żadnego doświadczenia w działalności ekologicznej, a portal jest krytykowany przez specjalistów.

Fundacja do tej pory zajmowała się pomocą dla prawicowych dziennikarzy. W poprzednim konkursie, jeszcze z udziałem funduszy UE, który rozpisał NFOŚ projekt Sakiewicza zgarnął połowę puli pieniędzy przewidzianej dla organizacji ekologicznych. Jako eksperci wspierający projekt widnieli ksiądz Tomasz Duszkiewicz – kapelan Lasów Państwowych, córka ministra Szyszki oraz brat dziennikarza „Gazety Polskiej” – leśnik.

Po aferze wokół projektu (media nagłośniły, że chodzi w nim tak naprawdę o integrację konserwatywnych środowisk „GP” i Radia Maryja, a mniej o promowanie ekologii), weszła kontrola Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Dotację wycofano, umowa została rozwiązana.

Ale Sakiewicz i tak zrealizował swój cel i portal w końcu uruchomił – jak się okazuje, kiedy nie udało się pozyskać pieniędzy unijnych, Fundusz wyłożył 7,2 mln zł z pieniędzy krajowych na „Propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie Puszczy Białowieskiej poprzez zbudowanie i prowadzenie portalu multimedialnego puszcza.tv”.

To ponoć przedsięwzięcie „o szczególnym znaczeniu dla realizacji polityki ministra właściwego ds. środowiska”.

Specjaliści krytykują treści, które znalazły się na portalu postawionym za tak gigantyczne pieniądze. Dziwią się też, że w zakładce „edukacja” zamiast o przyrodzie, można przeczytać o żołnierzach wyklętych walczących na pobliskich terenach – między innymi o „Ince” i… „Łupaszce”.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak się jest swoim (choć głupim). to zyga się szmalem. Społecznym. Tylko czy społeczeństwo chce takiego … finansować?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…