Na portalu dziennika „Die Welt” ukazała się relacja z tygodniowego pobytu w Polsce specjalnego sprawozdawcy ONZ Diego Garcii-Sayana, specjalisty od wymiaru sprawiedliwości.

pixabay.com

Garcia-Sayan gościł w Polsce od 22 października. Miał za zadanie przyjrzeć się kwestii niezależności sądownictwa – w której specjalizuje się jako były minister spraw zagranicznych i minister sprawiedliwości Peru. Jego wizyta zbiegła się z październikowymi raportami Human Rights Watch i Amnesty Interational (pisaliśmy o nich tutaj) – organizacje broniące praw człowieka wzywały w nich administrację Unii Europejskiej, aby podjęła kroki wobec autorytarnych poczynań rządu PiS i uruchomiła tzw. artykuł 7 (sankcje polegające m.in. na zawieszeniu ważności głosu państwa członkowskiego).

Szczegółowe sprawozdanie Garcii-Sayana zostanie opublikowane i przedstawione na forum Rady ONZ w czerwcu 2018, jednak wczoraj o jego wnioskach napisała redakcja portalu Welt.de.

„Każdej reformie wymiaru sprawiedliwości powinien przyświecać cel podniesienia jego wydolności, a nie zagrażanie jego niezależności czy legitymacji” – czytamy na niemieckim portalu. – „Rządowe plany reform mają na celu poważne zagrożenie  sądownictwa. Rząd RP odrzucił tę krytykę”.

Niemcy piszą również o reakcji Witolda Waszczykowskiego na pierwsze spostrzeżenia eksperta ONZ („Pan Garcia-Sayan jest ekspertem, który ma prawo mieć osobiste zdanie, a my mamy prawo się z nim nie zgadzać”), tymczasem sprawozdawca wyraźnie zaznaczał, że polskie sądownictwo zdecydowanie wymaga reform i zmian, jednak nie takich, jakie proponuje rząd. Rozumie argumenty polityków PiS o „ukróceniu bezkarności skorumpowanej kasty sędziowskiej”, jednak uważa, że kierunek zmian jest błędny, ponieważ prowadzi nie do naprawy, a całkowitego upolitycznienia sądownictwa.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…