Prokuratura już ogłosiła wszczęcie postępowania w sprawie umieszczenia tęczowych flag na kilku pomnikach w centrum Warszawy. Solidarność z katolikami i ich uczuciami religijnymi pośpieszył wyrazić Mateusz Morawiecki, którego uraził fakt, iż symbol LGBT pojawił się na słynnej figurze Chrystusa przed kościołem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

W nocy z wtorku na środę do figury Chrystusa przyczepiono tęczową flagę, a jego twarz zasłonięto chustą z anarchistycznym symbolem. Tęczowe flagi pojawiły się również na pomnikach Syreny, Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego i ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki. Pod akcją podpisali się – dosłownie, na kartkach z kilkuzdaniowym manifestem pozostawionych przy pomnikach – aktywiści kolektywów Stop Bzdurom, Gang Samzamęt i Poetka. Stop Bzdurom to grupa, w której działa Małgorzata Szutowicz, aktywistka podejrzewana o udział w zniszczeniu antyaborcyjnej furgonetki krążącej po stolicy, przewieziona przez policję do prokuratury bez butów.

– Gdy zabierane są nam kolejne prawa, los waży się na szalach władzy. Niepokoi milczenie polityków – przerażają ich słowa. Nie będziemy prosić o litość, błagać o szacunek i zrozumienie.
Jesteśmy głosem za małych na to by ich słuchano, za małych by coś powiedzieć. Uciszanych przez rodziców. Zmęczonych codzienną batalią ze światem. Oduczyłyśmy się grzeczności i narzuconej gry w normalność. Gdy system chce byśmy skakali w ciemność sami, razem wypowiadamy mu walkę – to fragment rozszerzonej wersji manifestu, którą działaczki opublikowały na facebookowym profilu Stop Bzdurom razem ze zdjęciami figur, na których zawieszono flagi.

Symbole LGBT zniknęły z figur po tym, gdy o ich nietypowym wyglądzie została poinformowana policja, w godzinach rannych. Tego samego dnia politycy prawicy zaczęli prześcigać się w potępianiu „lewaków”, a wiceminister Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie do prokuratury. Ta nie zwlekała z wszczęciem postępowania: będzie badać, czy doszło do znieważenia pomników i przedmiotu czci religijnej, jakim jest rzeźba Chrystusa. Sprawcom znieważenia takiego przedmiotu grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2. Temu, kto znieważa pomnik upamiętniający osobę lub wydarzenie historyczne – „tylko” ograniczenie wolności lub grzywna.

Entuzjazmu wobec akcji nie wyraził Rafał Trzaskowski, zapytany o sprawę przez dziennikarzy po tym, gdy wyszedł z Pałacu Prezydenckiego ze spotkania z Andrzejem Dudą.  – Potępiam wszelkie akty wandalizmu. Dałem temu dowód choćby jeżeli chodzi o pomnik Kościuszki – oznajmił prezydent Warszawy.

Aktywiści LGBT zwracają uwagę na ekspresową reakcję prokuratury, która nie wykazywała się podobnym zaangażowaniem, gdy z furgonetek Fundacji Pro sugerowano bliskie związki między homoseksualizmem i pedofilią. Wskazują również, że politycy prawicy sami rozpętywali nagonkę przeciwko mniejszościom seksualnym, mówiąc o „ideologii, nie ludziach”, ustanawiając strefy wolne od LGBT i nazywając osoby nieheteroseksualne zboczeńcami, którzy demoralizują dzieci. Podobnie nie mają dalszego ciągu doniesienia posłów Lewicy o nieprawidłowościach związanych z wyborami korespondencyjnymi, których nie było, ale które kosztowały skarb państwa miliony. Politycy i wymiar sprawiedliwości błyskawicznie za to reagują, gdy to kolektyw LGBT przeprowadził kontrowersyjną akcję.

– Premier pędzi postawić świeczkę obok pomnika bo LGBT skalało pomnik. Co za państwo z dykty. Czy polityczne zero postawiło już świeczkę na grobie Dominika z Bieżunia? – napisał na Facebooku Bart Staszewski, aktywista LGBT.

– Panie Premierze Mateuszu Morawiecki, gdzie Pan był, gdy podnoszono w Białymstoku rękę na mniejszość, gdy członkowie z Pańskiego obozu obrażali osoby #LGBT – odbierając im człowieczeństwo. Dziś stara się Pan mówić o poszanowaniu praw drugiego człowieka? – powiedziała Anna Maria Żukowska, posłanka Lewicy z ramienia SLD.

– Zdjęcie tęczowej flagi z pomnika zajmuje kilka minut. Szczucie na mniejszości, odbieranie osobom LGBT człowieczeństwa – cyniczna polityka rządu przynosi szkody, które będziemy naprawiać latami – to komentarz posła Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. no idź już wreszcie do tej knajpy i przestań się tutaj wygłupiać,

  nie brakuje tu bredni, nie dodawaj swoich

 2. re ZB Czyli jednak „sztuka dla sztuki” -czytaj gej edukacja tylko dla wtajemniczonych…
  Ok – dostałem receptę na kilka piw w knajpie-dobrze ,że nie dodałeś 5-bo bym się obraził!
  Mimo wszystko pozdrawiam.

 3. nie zasłużyłeś na ripostę, a na naganę. możesz się samorealizować, chlapiąc byle co i byle jak, w domu czy w barze z kolegami mającymi zrozumienie dla języka, którym się tu popisujesz, a który nie martwi się sensem

  gramatyki nie analizowałem. także w drugiej wypowiedzi widać, że traktujesz ją nie lepiej od logiki

 4. re ZB
  Myślałem, że ciętą ripostą dostanę między oczy za to okrutne stwierdzenie, że geje i lezbijcy są już wszędzie -od wciśnięcia ich do popularnego paradokumentu o nawiedzonej miłości, grzmiącego wiceprezydenta jednego z większych miast, że idzie po adopcję i małżeństwa HOMO, po żarty, które zostają w głowie dotyczące jednego z kandydatów na Prezydenta RP-lepiej być za nim niż przed…

  Masz partnera, rodzinę, dziecko, pracę -to masz tyle problemów dnia codziennego na głowie, że coś, co jest na końcu tego peletonu niech tam, zostanie!.

  Zamiast ciętej riposty a być może garści argumentów, które mnie przekonają do zmiany zdania,dostałem…rozbiór zdania pojedynczego, analizę gramatyczno-logiczną…

  Nie dogadamy się -ja nie mówię tym językiem!

 5. nie mogłem przyjąć argumentacji TVN, bo jej nie znam, zmyśliłeś sobie co chciałeś i uważasz to za logiczne

  czy informacje o Pussy Riot masz z TVN?

  „problem w LGBT leży w sile indoktrynacji przekazu tej narracji” . Logiczne? Prawdziwa siła dedukcji. W urokliwej polszczyźnie. Logiczne, że LGBT ma problem z siłą tej argumentacji, zwłaszcza , że liczą się w indoktrynacji przekazu – o czym w następnym zdaniu, tylko prawa gejów i kilkudziesięciu płci kulturowych.
  Taka to siła indoktrynacji…

  i jeszcze ręce ci opadają. Trudno. Było używać głowy.

 6. re ZB
  To logiczne że przyjmujesz tok rozumowania np TVN u „płaczącego dziś” nad losem tej marnej prowokacji. Pussy Riot weszły do cerkwi w roku 2012 prosiły w nim Bogurodzicę, by „przepędziła Putina”.Od razu wzieto je w obronę że to artyzm. Innym razem były okropnie zdziwione gdy za występ w nagrodę dostały od Kozaków nahajkami.
  Problem w LGBT leży w sile indoktrynacji przekazu tej narracji. JUŻ NIC SIĘ NIE LICZY W ŚWIECIE TYLKO PRAWA GEJÓW I KILKUDZIESIĘCIU KULTUROWYCH PŁCI…
  Ręce opadają…

 7. żałosne to są komentarze tu zamieszczone.

  nie wiem ile myśleli aktywiści przed wieszaniem flag, może zrobili to w złej wierze, może … ale wyszło dorzecznie

  żeby nie dostrzec w oflagowaniu pomnika Jezusa przypomnienia polskim katolikom, że cierpiał on za wszystkich ludzi? to przecież kolektywny znak od Boga

  co do Piłsudskiego i Syrenki, to są w Polsce zafałszowanymi symbolami używanymi w politycznych kłamstwach,
  Kopernik się nie liczy, tak się w Polsce nie liczy rzetelna praca umysłowa.

  a tu „oburzeni” skorzystali z okazji „w przeddzień tej smutnej rocznicy” i razem z premierem – wreszcie zjednoczeni Polacy

 8. Lewicowcy! Już niebawem rocznica zrywu ludzkiego jakim było Powstanie Warszawskie ,gdzie walczyli również lewicowcy i Syndykaliści. Sama polityczna (Rząd w Londynie) decyzja tego tragicznego błędu przez wielu historyków budzi dziś kontrowersje, lecz ludzie Warszawy mieli już dosyć łapanek, egzekucji, wywózek na Pawiak i do koncentracyjnych obozów…
  Praktycznie w przeddzień tej smutnej rocznicy znów rozmawiamy o- ataku gey terroryzmu finansowanego z zewnątrz (min Ratusz i fundacje Sorosa) jak i bardzo łagodnie traktowane przez polski wymiar sprawiedliwości. Prawda jest taka że gdy pracownicy walczą o swoje np jak dziś górnicy (min z Kopalni Wujek) wobec nich wyjeżdża walec klimatyczny-zamknąć, zniszczyć, zaorać!!! !!! Polska ma być krajem montowni, marketów i poprawności politycznej -takie nowe orwellowskie modelowe społeczeństwo. LGBT wstyd!

 9. I to wszystko to lewica? Nie. To nie lewica. To odchody ludzkie, bezkształtne, bezideowe, bezmyślne, niemające nic za korzenie. Musieliście, łyki, łobuzy, łapserdaki, chamy, prostacy, głupcy oblepić najwartościowsze wartości, jakimi są sprawy ludzi pracy?
  Gardzę wami.

 10. Była to prymitywna prowokacja, na poziomie 13-latka z adhd. Ludziom, co nie mają kindersztuby należy przemówić do rozsądku na poziomie przez nich zrozumiałym, a nie angażować prokuraturę. Chociaż miewam czasem nadzieję, że gdyby na ich świętościach powywieszać nieakceptowalne przez nich symbole, to już by wystarczyło, by przestali wciąż prowokować.

  1. Na takim poziomie to za czasów PRL do lokalnego żula przemawiał… dzielnicowy. Za pomocą pasztetówy. I paczaj! POMAGAŁO!
   Dziś było by to wedle nowomodnych konwencji ,,nadużycie siły”. I z takiego właśnie powodu bzdurami zawala się prokuraturę. Ale prawdę mówiąc nie wiem co dla tych ,,kawiorków” lepsze… pałą po zadzie czy kopniak w…portfel… chyba to drugie zaboli mocniej.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …