Site icon Portal informacyjny STRAJK

Emerytura po korekcie płci: ważne orzeczenie TSUE

fot. pixabay.com/ Beejees

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok dotyczący transkobiety w Wielkiej Brytanii. Państwo odmówiło jej przyznania emerytury w ustawowym wieku dla kobiet – 60 lat. Wypłatę świadczenia uzależniono od wydania dokumentu poświadczającego zmianę płci. Z kolei aby go zdobyć, skarżąca musiałaby unieważnić swoje małżeństwo, zawarte jeszcze jako związek kobiety i mężczyzny.

Skarżąca, MB, urodziła się w 1948 r., jej płeć biologiczną określono wtedy jako męską. W 1974 r. zawarła związek małżeński z kobietą. W 1995 roku przeszła operację korekty płci, ale nie odebrała oficjalnego dokumentu potwierdzającego zmianę, ponieważ wiązało się to z koniecznością unieważnienia małżeństwa. MB natomiast nie chciała tego robić.

Kiedy w 2008 skończyła 60 lat i osiągnęła ustawowy wiek emerytalny, odmówiono jej przyznania świadczenia z powodu braku ważnego świadectwa zmiany płci. W kwestii przyznawania emerytury nadal w świetle prawa jest mężczyzną i kazano jej czekać do 65. roku życia.

MB złożyła skargę do sądu. Uznała, że warunek niepozostawania w związku małżeńskim w przypadku prawnej zmiany płci jest dyskryminacją sprzeczną z dyrektywą UE w tej sprawie. Sprawa przeszła całą możliwą drogę prawną i wylądowała w Sądzie Najwyższym. Ten zwrócił się do TSUE, a Trybunał wydał orzeczenie na korzyść powódki: „Do celów stosowania dyrektywy osoby, które istotny okres swojego życia spędziły jako osoby innej płci niż ich płeć określona w chwili urodzenia i które przeszły operację zmiany płci, powinny być uznawane za osoby, których płeć uległa zmianie” – czytamy w uzasadnieniu.

Uznano też, że odmienne traktowanie osób, które zmieniły płeć przed ślubem oraz domaganie się od nich unieważnienia małżeństwa może być dyskryminujące i w dodatku nie ma nic wspólnego z wypłatą emerytury.

„Celem ustawowego systemu emerytalnego w Zjednoczonym Królestwie jest zapewnienie ochrony na wypadek starości poprzez przyznanie zainteresowanej osobie emerytury stosownie do składek odprowadzonych przez nią w toku kariery zawodowej, niezależnie od stanu cywilnego tej osoby. W świetle tego celu i tych warunków przyznawania emerytury sytuacje osoby, która zmieniła swą płeć po ślubie, oraz osoby, która zawarła związek małżeński i zachowała swą płeć biologiczną, są porównywalne” – wskazał Trybunał.

Exit mobile version