Zapadł surowy wyrok w sprawie zatrzymanego w Dubaju Jamiego Harrona ze Szkocji. Mężczyzna obraził tamtejszą moralność w barze, przypadkiem ocierając się o biodro jednego z klientów.

27-letni Szkot Jamie Harron pracował w Afganistanie jako elektryk. Do Dubaju miał przyjechać zaledwie na weekend. W zatłoczonym barze, niosąc drinka i nie chcąc go rozlać, przez chwilę dotknął biodra innego mężczyzny, który natychmiast zarzucił mu obrazę moralności i wezwał policję. Mężczyźnie zabrano paszport, nie może więc opuścić kraju, choć formalnie przebywa na wolności.

Obrażonym mężczyzną z baru okazał się Emad Tabaza, wpływowy menadżer jednej z korporacji (Neuman & Esser’s). Wprawdzie wycofał oskarżenie, kiedy emocje opadły, ale prokuratura już zdążyła skierować sprawę do sądu. Wyrok, jaki wydał sąd pierwszej instancji to trzy miesiące bezwzględnego więzienia za publiczne sianie zgorszenia. Harron złożył apelację, ale do czasu wydania decyzji przez sąd wyższej instancji nie może opuścić Emiratów, nie wolno mu także spotkać się z rodziną.

Zapowiedziano, że jeśli krewni do niego przyjadą, również grozi im zatrzymanie. W dodatku w toku jest jeszcze drugi proces dotyczący tego samego zdarzenia: Harron odpowie również za picie alkoholu i przeklinanie w stronę mężczyzny, którego miał zgorszyć (Szkot miał wykonywać obraźliwy gest podnoszenia do góry palca wskazującego).

Grupa „Detained in Dubai”, która pro bono wspiera Harrona i innych Europejczyków, którzy nieświadomie złamali prawo w krajach arabskich, twierdzi, że Harron stracił już kontrakt, jego rodzinie grozi zaś utrata domu. Brytyjskie Biuro Spraw Zagraniczych deklaruje, że od lipca, kiedy zatrzymano Szkota, regularnie udziela mu pomocy konsularnej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. słuszna decyzja , trzeba przestrzegać prawa obowiązującego w danym kraju , dotyczy to tzw uchodzców w europie

  1. @Tolek: no właśnie że autentyczni uchodźcy w tej ludzkiej masie z roku 2015 stanowili zdecydowaną mniejszość.

   Pisałem o tym tu już dwa lata temu i ostrzegałem że uporczywe powtarzanie nieprawd o tej migracji przyniesie skutek wręcz odwrotny i będzie działało na korzyść sił ksenofobicznych i rasistowskich.

   Za takie pisanie to mnie tutaj nazywano rasistą, ksenofobem i faszystą i dalej systematycznie wciskano fałsz. Było to o tyle głupie że w dzisiejszych czasach powszechne są już kamery i można było dokumentować rzeczywistość nie oglądając się na oficjalne media. I kto chciał to zobaczył więcej niż pokazywały telewizje.

   Cóż, wyszło na moje, dzisiaj zdecydowana większość Polaków jest przeciwna przyjmowaniu prawdziwych uchodźców. A i w bardziej oświeconej Europie także nasiliły się takie tendencje bo wielu ludzi tutaj uważa że nadużyto ich zaufania. Stąd obserwowane przetasowania wyborcze.

   Ale można dalej zaczarowywać rzeczywistość, jak ktoś chce. A potem użalać się że ludzie słuchają innych.

 2. Kurczę, to ci elektrycy w Afganistanie świetnie zarabiają!

  Wekend w Dubaju, na to trzeba mieć kasę…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Lewica proponuje nową definicję gwałtu

Proponowana przez ugrupowanie Lewicy nowa definicja gwałtu, gdyby została przyjęta,  byłab…