Po sześciu latach od ogłoszenia rezygnacji z walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków ETA rozpoczęła operację składania broni. Jej członkowie podali lokalizacje schronów we francuskim mieście Bayonne w których ma się znajdować 120 sztuk broni automatycznej, trzy tony materiałów wybuchowych oraz tysiące sztuk amunicji.

Bernard Cazeneuve fot. wikimedia commons

Organizacja separatystów baskijskich „Euskadi Ta Askatasuna” (ETA) powstała w 1959 roku. Przypisuje się jej organizację zamachów, w których zginęło blisko 900 osób. W Unii Europejskiej przez cały czas uznawana jest za grupę terrorystyczną.

W ubiegłym tygodniu Minister spraw wewnętrznych Francji Matthias Fekl poinformował, że prokuratorowi Republiki Francuskiej w Bayonne przekazano listę miejsc, w których separatyści baskijscy ukrywają broń.

Francuski premier Bernard Cazeneuve powiedział z kolei, że w ośmiu tajnych magazynach ETA znaleziono trzy i pół tony broni, amunicji i ładunków mogących służyć do wyrobu bomb stosowanych w samochodach-pułapkach. Jego zdaniem „krok na jaki zdobyła się ETA ma fundamentalne znaczenie dla zakończenia terroryzmu jaki siały kręgi dążące do niepodległości Kraju Basków”.

Bayonne to miasto we francuskiej części Kraju Basków. Wczoraj na jego ulice wyszło dwadzieścia tysięcy osób w akcji poparcia dla ujawnienia skrytek, które jest kolejnym krokiem do pokojowego rozwiązania trwającego od dziesięcioleci konfliktu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Miło, ale czy rozsądnie? Teraz Europa ma jednego wroga, lecz czy rządy „staną na wysokości zadania”? Ta broń mogła się przydać w czarnej godzinie do oddolnej samoobrony. Ja się uzbroiłem w czarnoprochowiec (na legalu, choć to armata), a oni oddają?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

,,Tak kłamać po prostu nie można” – liderzy Lewicy punktują hipokryzję PiS – u na kongresie w Białymstoku

W niedzielę 27 września odbył się w Białymstoku Podlaski Kongres Lewicy. Otworzyły go wyst…