Premier Etiopii Abiy Ahmed dokonał rekonstrukcji rządu ograniczając liczbę resortów z 28 do 20. Połowę stanowisk ministerialnych otrzymały kobiety. W dotychczasowym gabinecie zasiadało zaledwie 5 kobiet.
Wśród stanowisk ministerialnych, które przypadły w udziale paniom, znajdują się dwa kluczowe resorty. Pochodząca z północno-wschodniej części kraju, była minister budownictwa Aisha Mohammed otrzymała tekę ministra obrony. Jednak najbardziej wpływową osobą w rządzie będzie była spikerka parlamentu Muferiat Kamil. Będzie ona kierować nowo utworzonym Ministerstwem Pokoju, które ma nadzorować działalność służb specjalnych i wywiadowczych, policji, centralnego organu zarządzania sytuacjami kryzysowymi, administracji odpowiedzialnej za sprawy uchodźców i imigracji. Uzasadniając powierzenie jej tego stanowiska premier Abiy Ahmed stwierdził, iż kobiety pomogą w przywróceniu pokoju i stabilizacji w kraju oraz „są mniej skorumpowane od mężczyzn”. Dodał też, że rola kobiet w przywracaniu stabilizacji jest większa niż armii i powinna być jeszcze wzmocniona.
Spośród 10 resortów, którymi będą kierować kobiety jedynie dwa można uznać za tradycyjnie im przyznawane, a mianowicie ministerstwa ds kobiet, dzieci i młodzieży oraz pracy i spraw socjalnych. Kobietom przypadły natomiast 4 resorty gospodarcze – planowania i rozwoju; handlu i przemysłu; transportu oraz dochodów budżetowych. Ponadto w ich gestii znajdą się resorty nauki i szkolnictwa wyższego oraz kultury i turystyki. Z kolei mężczyźni objęli niektóre „kobiece” działki, jak choćby resorty zdrowia czy oświaty. Będą też kierować kilkoma resortami gospodarczymi oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W nowym rządzie jedynie czterech ministrów zachowało swe dotychczasowe stanowiska.
Abiy Ahmed, który po raz pierwszy objął to stanowisko będąc przedstawicielem mniejszości etnicznej Oromo, został premierem w pierwszych dniach kwietnia po dosyć niespodziewanej rezygnacji jego poprzednika Hailemariama Desalegna. W ciągu zaledwie pół roku dokonał kilku istotnych zmian Zniósł stan wyjątkowy, uwolnił tysiące więźniów politycznych łącznie z przywódcami opozycji, anulował zakaz działalności grup opozycyjnych do tej pory uznawanych za organizacje terrorystyczne, opowiedział się za demokracją wielopartyjną oraz doprowadził do zawarcia pokoju z Erytreą i otwarcia granic między obu państwami.