Międzynarodowa organizacja wystosowała list otwarty w obronie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów protestujących w Sejmie RP. Apel został skierowany do członków Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, które dzisiaj rozpoczyna swoje obrady na Wiejskiej.

Europejskie Forum Niepełnosprawności (EDF) to zrzeszenie organizacji, które pochodzą z różnych krajów, ale łączy je wspólna walka o prawa i godne życie ludzi z niepełnosprawnościami. We wtorek EDF opublikowało apel, w którym wzywa polski rząd do zakończenia niegodnego postępowania wobec osób protestujących od miesiąca na terenie polskiego parlamentu. Warunki, w których przebywają protestujący, autorzy listu określili jako „nieludzkie” i „niewybaczalne”. Aby skuteczniej zaalarmować w tej sprawie europejską opinię publiczną, EDF postanowiło zaadresować list do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, które dzisiaj rozpoczyna kilkudniową sesję w Warszawie, właśnie w polskim parlamencie. Autorzy listu wzywają członków Zgromadzenia do zabrania głosu w sprawie protestujących i do opowiedzenia się tym samym – jak to określili – za „człowieczeństwem i godnością”.

EDF nie kryje oburzenia sposobem traktowania niepełnosprawnych i ich opiekunów na terenie Sejmu. Forum wymienia po kolei warunki, jakie muszą znosić protestujący: niedopuszczanie profesjonalnej opieki do potrzebujących, spanie na posadzce, spożywanie posiłków na posłaniach, światło włączone non-stop, utrudniony dostęp do toalety. Autorzy listu podkreślają, że protestujący nie mogą opuszczać budynku parlamentu. Nie umknął ich uwadze fakt, że polskie władze nie dopuściły do niepełnsprawnych Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej, osoby publicznej cieszącej się wielkim autorytetem. Zwracają uwagę na to, że w czasie  obrad Zgromadzenia odgrodzone zostanie miejsce, w którym na terenie Sejmu przebywają osoby niepełnosprawne i opiekunowie. EDF wyjaśnia tę sytuację delegatom ZP NATO: „Nie zostanie ono odgrodzone dla waszego bezpieczeństwa, lecz po to, byście nie stali się świadkami nieludzkich warunków, w których polskie władze trzymają protestujących”.

EDF deklaruje: „Europejska społeczność osób z niepełnosprawnościami staje po stronie protestujących” i żąda od władz w Warszawie natychmiastowej poprawy warunków, w jakich przebywają pokrzywdzeni, oraz wznowienia dialogu.

W sprawie listu głos zabrał też polskie prawicowe media. Portal Wpolityce.pl nazwał go skandalicznym, a autorom zarzuca kłamstwa.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO będzie obradowało w Warszawie w dniach 25-28 maja.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. jak rozumiem od ponad 20 lat niepełnosprawnym w Polsce było super i oto nagle coś się pogorszyło tak, że aż wymagało protestu…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…