Kolejny raport Europejskiego Instytutu Statystycznego jest kolejnym dowodem na to, co lewica powtarza od lat. Polska ma bardzo słabo rozbudowaną politykę socjalną i w ogóle w ten obszar nie inwestuje.

Wikimedia

Wniosek ten wynika jasno z najnowszego raportu dotyczącego wydatków na cele socjalne w państwa Unii Europejskiej. W 2014 roku średnie wydatki na przeznaczone na ten cel wyniosły średnio blisko 29 proc. PKB. Nieco spadły w stosunku do roku poprzedniego, lecz jeśli spojrzeć na to w perspektywie trzyletniej, od roku 2011 tendencja jest ogólnie wzrostowa (skok o 0,4 proc.). Tymczasem polskie wydatki związane z polityką społeczną są o blisko 10 punktów procentowych niższe niż średnia unijna. Gdyby władze przeznaczały na finansowanie polityki socjalnej 28,7 proc. PKB, czyli rzeczoną średnią w UE, to, nominalnie biorąc, resort pracy i polityki społecznej dysponowałby kwotą o ponad 170 mld zł wyższą niż obecnie.

Z raportu wynika, że najwięcej w politykę socjalną inwestowała w ostatnim czasie Francja, prawie 35 proc. PKB. „Na podium” znalazły się także Dania (ponad 33 proc. PKB) i Finlandia (prawie 32 proc. PKB). Ponad 30 proc. PKB na wydatki socjalne przeznaczała także Holandia i Belgia. W odwrotnym rankingu, najmniej wydających na cele społeczne, przeodują: Łotwa, Litwa i Rumunia, które wydaja nieco ponad 14 proc. PKB, następna była Estonia – nieco ponad 15 proc. Zdecydowanie poniżej średniej unijnej usytuowała się też Polska, która przeznacza na tego rodzaju wydatki jedynie 19 proc. PKB.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jest wóda i śledzie i potrzymać za co będzie. Niektórym wystarczy dach nad głową, kufel piwa, kicha i byle dziwa.

  2. A co się Eurosat zna! Jest 500+, jest mieszkanie+, jest dobrobyt++ i jest Rząd+++. I jest dobra zmiana+++!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…