Zwiększenia wynagrodzeń dla wszystkich pracowników Fiat Chrysler Automobiles (FCA) oraz odwołania wprowadzenia elastycznego systemu czasu pracy domagali się dziś związkowcy z „Solidarności” pod fabryką w Tychach.

twitter.com
twitter.com

Konflikt pomiędzy załogą a kierownictwem trwa już od jesieni ubiegłego roku. Reprezentujący pracowników związek zawodowy żąda podwyższenia pensji o 500 zł osobom pracującym przy produkcji aut w Tychach oraz przyznania podwyżek w wysokości 300 zł. pracownikom firm kooperujących. Związkowcy zwracają uwagę, że fabryka z roku na rok zwiększa produkcje i notuje rekordowe zyski – od 2011 roku było to łącznie 700 mln zł na czysto. Mimo to, pracownicy nie odczuwają efektów swojej pracy. Od 4 lat nie otrzymali podwyżek. Ich cierpliwość jest na wyczerpaniu. Pracownicy sprzeciwiają się również modyfikacji czasu pracy oraz wydłużeniu okresów rozliczeniowych, co według nich sprawi, że będą pracować dłużej za mniejsze pieniądze.

Dzisiejszy protest pod bramą fabryki był kolejnym w ciągu ostatnich miesięcy. W marcu przeprowadzili jednodniowy tzw. strajk włoski – wykonywali swoje obowiązki ze szczególną starannością i w wolniejszym tempie. Pod koniec maja zablokowali na kilkadziesiąt minut drogę krajową nr 44, przy której mieści się fabryka. Dzisiaj oprócz załogi FCA na miejscu byli obecni inni związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”. – Co do kwestii żądań, umówmy się na miły Bóg, że najlepszy zakład Fiata na świecie płaci tak, jak w trzecim świecie – mówił podczas wiecu Dominik Kolorz, przewodniczący śląskiej struktury „S”. Łącznie w demonstracji udział wzięło ponad 1000 osób. Związkowcy krytykują zarząd za celowe, ich zdaniem, blokowanie wejścia w procedurę sporu zbiorowego. Mimo, że konflikt na linii zarząd-pracownicy trwa już ponad pół roku, przedsiębiorstwo odmawia uznania negocjacji za oficjalną formę sporu, której warunki są regulowane przez ustawę o związkach zawodowych. Pracownicy nie mają wątpliwości – dyrekcji nie na rękę jest obecność mediatora, przy którym musiałaby uznać zasadność przynajmniej części postulatów strony pracowniczej.

Fabryka Fiata w Tychach jest jednym z największych zakładów motoryzacyjnych w kraju i największym w województwie śląskim. Obecnie zatrudnia 3,3 tys. pracowników. Co roku z linii produkcyjnych zjeżdża coraz więcej samochodów. W 2014 roku FCA było to 259 tys. pojazdów marek Fiat 500, Abrath i Lancia Ypsilon.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…