W poniedziałek Facebook ogłosił całą serię działań, obejmujących też Instagram, które mają wzmocnić kampanie szczepionkowe. Odtąd platforma będzie systematycznie usuwać treści, które mogą stawiać szczepionki w nieprzychylnym świetle. Konta osobiste i grupowe będą likwidowane w razie recydywy. Wiadomo już, których tematów lepiej nie poruszać.

Nowe algorytmy cenzury Facebooka celują odtąd w trzy rodzaje twierdzeń, które dyrekcja uważa za fałszywe. Pierwsze to utrzymywanie bądź sugerowanie, jakoby koronawirus był dziełem człowieka, a nie przyrody. Drugie to podważanie sensu kolektywnego noszenia maseczek, a trzecie – oskarżanie szczepionek o toksyczność lub brak bezpieczeństwa. Facebook od początku pandemii walczy z niepożądanymi treściami: pochwalił się, że między marcem a październikiem zeszłego roku opatrzył ostrzeżeniami 167 milionów postów.

Platforma od początku roku zaostrzyła cenzurę polityczną, skierowaną głównie przeciw trumpistom w Ameryce, ale i ośrodkom lewicowym na świecie. Lista zakazanych tematów sanitarnych obejmuje kwestie nie zawsze rozstrzygnięte naukowo, jak pochodzenie wirusa. Co najmniej dwie Nagrody Nobla i niejeden ośrodek naukowy twierdzą, że jest on dziełem inżynierii genetycznej, podczas gdy komisja śledcza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zasadzie wykluczyła laboratorium w Wuhan jako źródło wirusa.

Facebook podkreśla, że nie ma zamiaru jedynie cenzurować: zaoferował przestrzeń reklamową wartą 100 milionów euro dla władz sanitarnych i stowarzyszeń promujących szczepienia przeciw koronawirusowi. Dyrekcja uznaje to za bardzo potrzebne w czasach niepewności. Komisja WHO wróciła z Wuhan z samymi właściwie hipotezami. W Europie wątpliwości na temat skuteczności obecnych szczepionek wobec nowych mutacji wirusa zostały częściowo potwierdzone, lecz to nie powinno podważać potrzeby szczepień.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…