Share Button

Dzisiejszy palestyński „Dzień Gniewu” przeciw decyzji Stanów Zjednoczonych o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela skończył się kolejnymi ofiarami wśród miejscowej ludności. Wojsko izraelskie strzelało do manifestantów kulami gumowymi i prawdziwymi zabijając jedną osobę i raniąc kilkaset, w tym kilkadziesiąt ciężko. Do manifestacji doszło zarówno w okupowanej Jerozolimie, jak i w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jerozolima (Al-Kuds). maxpixel

W Ramalli, Betlejem, Hebronie (Al-Chalil), Napluzie część manifestantów starła się z wojskami okupacyjnymi rzucając kamienie w kierunku izraelskich wozów opancerzonych. Izraelczycy odpowiadali gazami łzawiącymi bądź strzelali. W niektórych miejscach agenci izraelscy, przebrani za manifestantów i rzucający kamieniami, po wystrzale granatu hukowego wyciągali broń i aresztowali Palestyńczyków. Gdzie indziej, jak w Strefie Gazy, gdzie tłum Palestyńczyków próbował obrzucić kamieniami ochronę betonowego muru, za którym ich zamknięto, Izraelczycy otworzyli ogień.

W Jerozolimie (Al-Kuds) 30 tys. osób przyszło na Esplanadę Meczetów z palestyńskimi flagami, by wyrazić swój protest. Do podobnych manifestacji doszło w Jordanii, szczególnie w Ammanie, przed ambasadą amerykańską. Skandowano „Precz z syjonistyczną ambasadą w Jordanii!”. Tym niemniej wszystkie te protesty nie przybrały proporcji, których obawiano się po decyzji Trumpa.

Jednocześnie wzrastają nastroje antyizraelskie. Według ostatnich sondaży, 45 proc. Palestyńczyków nie wierzy już w proces pokojowy odrzucany przez Izrael, i uważa, że tylko powstanie ludowe może rozwiązać konflikt. Trzy miesiące temu ta część Palestyńczyków była mniejsza o 10 proc. Amerykańskie zaprzeczenie palestyńskiej tożsamości wschodniej Jerozolimy z pewnością miało wpływ na tę radykalizację.

Share Button

5 komentarzy

 1. sru napisał:

  mam nadzieję że pogonią to yankeskie bydło

 2. szczurzec napisał:

  BRAWO PAN PREZYDENT DONALD TRUMP!!!!
  Wreszcie ktoś pokazał palestyńskiemu bydłu gdzie jego miejsce :D
  palestyńce nigdy nie zaakceptują istnienia Izraela, a niestety Żydzi cackają się z arabstwem – gumowe kule, śmiechu warte…

  • emily napisał:

   Rządać od Palestyńczyków by zaakceptowali Izrael to jak rzadać od Polaków by zaakceptowali III Rzesze w czasie II Wojny Światowej!

  • szczurzec napisał:

   emily
   a podstawówkę to chociaż emily ukończyła? Nie zdaje sobie sprawy KTO był pierwszy w tym miejscu/? No zastanów się, Żydzi tam byli pierwsi, czy też arabusy?

  • Nikt napisał:

   Kolego szczurzecu, jeśliś Kolego taki cytaty, to i pewnie pismo zwane świętym czytałeś. To nie pitol jak idiota, bo tam stojało jak wół napisane, kto był pierwszy, a kto w gumofilcach przylazł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*