We wtorek 2 kwietnia na ulice rzymskich przedmieść w okolicy stacji metra Torre Maura wyszły setki działaczy faszystowskich i wspierających ich lokalnych mieszkańców, by protestować przeciwko obecności 70 Romów (ponad połowa z nich to kobiety i dzieci), którzy mieli zostać tymczasowo przeniesieni do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Protesty rozpoczęły się we wtorek popołudniu, kiedy władze miasta powiadomiły mieszkańców, że grupa Romów zostanie przeniesiona do ośrodka Torre Maura, który znajduje się we wschodniej części przemieść Rzymu. W ciągu kilku godzin przed budynkiem ośrodka zebrała się grupa około 300 protestujących kobiet i mężczyzn, wśród nich byli członkowie organizacji CasaPound (znani są oni z zakładania faszystowskich squotów) oraz partii Forza Nuova. W pewnym momencie zaczęli podpalać samochody i kosze wokół budynku, zablokowali również do niego dostęp poprzez zbudowane ze śmieci barykady, co zmusiło władze miasta do wysłania oddziałów prewencji, oraz przez co nie udało się wprowadzić do środka przenoszonych Romów. Zamieszki trwały aż do godzin wieczornych.

W oświadczeniu wydanym tego samego dnia, Forza Nuova ogłosiła, że „jest gotowa podnieść czarne i włoskie flagi w sprzeciwie wobec inwazji, będącej etniczną substytucją.” Protestujący zaatakowali furgonetkę wypełnioną wodą oraz żywnością dla przybywających na miejsce Romów, niszcząc żywność krzyczeli oni, że Romowie „muszą umrzeć z głodu”.

Jak donosi agencja prasowa ANSA, prokuratura zamierza wszcząć śledztwo w sprawie kierowanych przez faszystów zamieszek.

W środę rada miejska kontrolowana przez Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) ugięła się przed faszystami, podejmując decyzję o przeniesieniu Romów do innego lokalizacji. Giuseppe Di Silvestre, lider CasaPound, przemawiając w imieniu skrajnie rasistowskich, prawicowych demonstrantów, powiedział la Repubblica: „Dla nas decyzja gminy jest wielkim zwycięstwem. Jeśli nie dotrzymają słowa, wrócimy z mieszkańcami na ulice”.

Jak donosił The Guardian w czerwcu ubiegłego roku skrajnie prawicowy minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini przyrzekł zamienić „słowa w czyn” , tym samym dążąc do wydalenia tysięcy Romów z Włoch, mając równocześnie za nic słowa krytyków, którzy twierdzili, że przyjmuje nielegalną politykę przypominającą faszystowską przeszłość kraju.

W tym samym czasie liczba ataków na tle rasowym gwałtownie wzrosła we Włoszech, potroiła się między 2017 a 2018 r., Kiedy to Liga weszła do rządu w koalicji z anty-establishmentem M5S.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Wielki marsz antyfaszystów ulicami Lipska. Bronili studentki oskarżonej o lewicowy ekstremizm

Kilka tysięcy osób demonstrowało w Lipsku w obronie Liny E., studentki oskarżonej o tworze…