Nie opadł jeszcze kurz po prezentacji Polskiego Ładu. Bilboardy z dumną zapowiedzią pozyskania 770 mld euro wiszą już na ulicach miast. Jeśli była szansa w czasie pandemii przekonać wyborców PiS, że ich partia jednak nie jest dobrym i sprawnym gospodarzem na kryzysowe czasy, to już minęła. Pieniądze mają nadejść lada chwila, szczepionki, na które czekało wielu obywateli, już nadeszły. Dopiero za jakiś czas zaczniemy się zastanawiać, gdzie są inwestycje obiecane tak hojnie przez Morawieckiego i gdzie ten europejski poziom życia, o którym wspomniano nam w klipie reklamowym Krajowego Planu Odbudowy. A może nawet nie zaczniemy, bo zdjęcie masek, wakacje i względna stabilność nam wystarczą? Przecież mogło być gorzej.

PiS to nie wystarczy. Plan Odbudowy i szczątkowa progresja podatkowa z Polskiego Ładu to środki, tak jak swojego rodzaju 500+. Cel leży gdzie indziej. Red. Maciej Wiśniowski pisał niedawno na tych łamach o planie budowy nowego człowieka, wiernego Zjednoczonej Prawicy od narodzin (chrztu) aż po grób (i katolicki pogrzeb). I to nie wszystko. Nowy człowiek ma być tylko jednym z rodziny nowych prawicowych Europejczyków. Wyborcy PiS cieszą się z nadchodzącej kolejnej poprawy swojego losu, opozycja liberalna w najgorszy możliwy sposób potwierdza, że najchętniej by tę poprawę zablokowała, a Jarosław Kaczyński spotyka się w Warszawie z szefem hiszpańskiego Vox i liderką Braci Włochów.

Stawką jest, jak mówią włoscy politycy zupełnie otwarcie w mediach u siebie w kraju, Europa.

Na razie skrajna prawica chce być trzecią frakcją w Europarlamencie. Tyle jest w stanie osiągnąć, jeśli pozbiera rozrzuconych w różnych grupach nacjonalistów i prawoskrzydłowych z różnych „partii ludowych”. Chce iść do celu ostrożnie, ale pewnie. Dlatego zmienia język, nie chce być garstką oszołomów. Nie ma już eurosceptyków – są eurorealiści. Nie ma narodowców – są obrońcy suwerennego prawa do samostanowienia. Nie chodzi o podważanie praw człowieka, tylko o wprowadzanie do debaty publicznej tematu tradycyjnego modelu rodziny. A także innej wizji polityki migracyjnej. Chociaż tutaj akurat postulaty skrajnej prawicy realizuje już z Brukseli z powodzeniem prawica „zwyczajna”.

Skrajnej prawicy też nie ma. Przynajmniej na użytek polskich mediów przyszła europarlamentarna frakcja została nazwana „centroprawicową”. Papier i internet wszystko zniesie. Także nazywanie „centrum” włoskiej prawicy, której politycy wzdychają za Mussolinim i odmawiają człowieczeństwa migrantom. Albo Hiszpanów z Vox, którzy państwo generała Franco najchętniej odtworzyliby jeden do jednego. Razem z tajną policją, więzieniami i wycinaniem przeciwników. Oto partnerzy PiS. Oto ideologiczne inspiracje Kaczyńskiego i jego ludzi. Warto o tym pamiętać zawsze, kiedy PiS nieoczekiwanie wrzuci do dyskusji jakiś cząstkowo prospołeczny postulat. Drobne korekty polskiego nieludzkiego kapitalizmu peryferii mają nas tylko zniechęcić do protestowania, gdy potem zrobimy krok w stronę nie Polskiego Ładu, a Estado Novo, kolejnej inspiracji Kaczyńskiego.

Oni potrafią.

Zręcznie podmieniać znaczenie słów, by budować pozytywne skojarzenia. Sprzedawać katolicki autorytaryzm, pozbawiający żeńską połowę społeczeństwa praw i godności, jako godną szacunku tradycję. Budować swoje media, swoje uczelnie (kolegium Ordo Iuris już zainaugurowane), swoje think-tanki. Budować piekło dla wszystkich, którzy myślą inaczej, w białych rękawiczkach. Rzucać pojęciem totalitaryzmu i nadmuchiwać narodowy balonik, by wybić ludziom z głowy lewicowe alternatywy, ale spokojnie rozmawiać z włoskimi faszystami i porozumiewać się, gdy trzeba, ponad granicami.

Oni nie zrezygnują. PiS pozbawił Polki jednego z praw, wydawałoby się, powszechnie w Europie akceptowanych, a potem śmiał się, widząc, jak Europa nic z tym nie robi. To PiS przykrajał organy państwowe pod swoje potrzeby, a potem kpił z europejskich wezwań do opamiętania. Teraz ich celem jest Europa, która nawet nie będzie do niczego wzywała, bo wyrzuci do kosza konwencje przeciwko przemocy, skasuje prawa kobiet i innych mniejszości. Pewnie nawet drogą pokojową, bo łudząc po drodze wizją stabilności i dobrobytu. Nie będzie chętnych, żeby za tym głosować? A dlaczego nie? Przed pandemią rozgoryczenie z powodu neoliberalnych porządków rosło na całym niemal kontynencie…

Tyle tylko, że na same neoliberalne porządki nikt z wielkiej faszyzującej rodziny ręki podnieść nie zamierza. Bo jedni, jak Vox, są szowinistami wolnorynkowymi, a innym, jak PiS, na takie sprawy po prostu brakuje odwagi. Wzorowe chrześcijańskie rodziny, hołubione w propagandzie, nadal będą harować ponad siły. Ze związkami zawodowymi czy innymi wywrotowcami Europa Ojczyzn też da sobie radę. Nakręcanie nagonek czy wymyślanie wrogów to rzecz, którą wszyscy uczestnicy spotkania w Warszawie mają opanowane śpiewająco.

Jeszcze możemy coś zrobić, żeby tak się nie stało. Zrobić to samo co oni, z tym samym rozmachem i w tym samym duchu internacjonalizmu i współpracy, który praktykowaliśmy wiele wcześniej przed nimi.

Zapomnieliśmy, jak zmienia się świat? Chcemy obudzić się, kiedy będzie za późno?

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Wojna i media

Powszechnie uważa się, iż to I wojna w Zatoce w 1991 r., stała się przełomem w medialnym p…