Polski rynek kinowy dawno nie miał tak szerokiego repertuaru jak ten zaplanowany na 21 maja. Po trwającej kilka tygodni przerwie, widzowie znów mogą zapełnić maksymalnie połowę miejsc. Z tej okazji Filmowy PKS przedstawia najciekawsze premiery tego tygodnia.
Widzowie w nadchodzący weekend nie mają powodów do narzekania. Poza Oscarowymi produkcjami, które nie tak dawno temu Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła złotymi statuetkami, wśród premier znajdują się także filmy docenione na festiwalach europejskich i nagrodzone Europejskimi Nagrodami Filmowymi.
Bardzo ciekawą pozycją wydaje się być włoski dramat społeczno-polityczny Martin Eden (2019). Obraz w reżyserii Pietro Marcellego na festiwalu w Wenecji zdobył nagrodę dla najlepszego filmu pochodzącego z półwyspu apenińskiego. Film opowiada historię tytułowego bohatera – Martina Edena, który w świecie powiększających się nierówności ekonomicznych łączy romantyczne uniesienie z próbą zaszczepiania świadomości klasowej wśród rodaków. Krytycy zwracają uwagę na udane przeniesienie tendencji obecnych we włoskim kinie minionych lat z dzisiejszą problematyką społeczną.
Jeszcze bardziej przebojowym filmem, który przedpremierowo będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin od piątku jest nagrodzony dwoma Oscarami Na rauszu (2020) film duńskiego reżysera, Thomasa Vinterberga. Czwórka nauczycieli pracujących w gimnazjum (na pierwszym planie znakomity Mads Mikkelsen) próbuje nowego sposobu na życie – codziennie będą zażywać takie dawki alkoholu, by w godzinach pracy utrzymywać 0.5 promila. Pachnie alkoholizmem… bardzo dobrze oddany klimat całej sytuacji powoduje, że obraz Vinterberga będzie dobrym wyborem na wolne popołudnie.
Do kin w końcu trafia Ojciec (2020) z pierwszoplanową rolą nagrodzonego swoim trzecim w życiu Oscarem Anthonym Hopkinsem. Początkowo polska premiera filmu zaplanowana była na sierpień, aczkolwiek w związku z sukcesem podczas rozdania nagród Akademii (film zdobył dwie statuetki) dystrybutor postanowił wprowadzić go do kin wcześniej. Ojciec opowiada o trudnej relacji ojca chorego na Alzheimera z resztą rodziny. Iście gwiazdorska obsada powoduje, że produkcja, choć porusza znany w popkulturze motyw, rzuca nieco nowe światło na postrzeganie choroby w świadomości społecznej.
W końcu w Polsce będzie można zobaczyć krótki metraż Pedro Almodovara Ludzki głos (2020), który reżyser zrealizował przy współpracy z Tildą Swinton. Znakomita kreacja aktorki oraz dobrze oddania poetyckość i aktualność sztuki Jeana Cocteau w dzisiejszych czasach powoduje, że pokazywana na zeszłorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty produkcja stanowi absolutne must-see tego sezonu.
Wśród przedpremier, w kinach będzie można znaleźć m.in. recenzowany na łamach Strajku film Chloe Zhao – Nomadland (2020). Nagrodzony dwoma Oscarami (w kategorii Najlepszy film i Najlepszy reżyser) obraz jest filmową adaptacją głośnego reportażu Jessici Bruder o tym samym tytule. Film Zhao warto również zobaczyć z racji wagi, jaką może on mieć dla współczesnego Hollywood. Jest ona dopiero drugą kobietą w historii, której udało się zdobyć Oscara za najlepszą reżyserię.
Podsumowanie tegorocznych Oscarów można znaleźć TUTAJ.