Fiński urząd do spraw socjalnych Kela zaprzeczył informacji, która obiegła kilka dni temu zagraniczne media – jakoby zrezygnowano z pilotażowego programu wypłacania Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego.

„W wielu zagranicznych mediach opublikowano informacje, zgodnie z którymi Finlandia miałaby przerwać program dochodu gwarantowanego. Pilotaż jednak jest kontynuowany zgodnie z pierwotnymi założeniami do końca 2018 r.” – poinformowała w swoim oświadczeniu instytucja.

– Efekty nie będą podawane do wiadomości w trakcie trwania pilotażu, ponieważ publiczne interpretowanie wyników mogłoby wpłynąć na zachowanie osób testujących oraz grupę kontrolną – powiedział prof. Olli Kangas z Keli, zaznaczając, że zniekształciłoby to wynik końcowy eksperymentu.

Program funkcjonuje od stycznia 2017. Uczestniczy w nim 2000 osób, które co miesiąc otrzymują 560 euro niezależnie od innych dochodów oraz np. od tego, czy aktywnie poszukują pracy. Osoby te zostały wybrane losowo spośród pobierających zasiłek dla bezrobotnych. BDP, który dostają, nie podlega opodatkowaniu. Kela bada, jak wpływa to na ich aktywność zawodową i ewentualne zatrudnienie. Program potrwa do końca 2018 r.

Informacja o tym, że program zostaje przerwany, ponieważ się „nie sprawdził”, obiegła media brytyjskie, amerykańskie, niemieckie i szwedzkie. „Problemy finansowe: dlaczego Finlandia porzuca sen o dochodzie podstawowym” – brzmiał tytuł dedykowanego artykułu w internetowym wydaniu „Guardiana”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane? Daniel Obajtek twierdzi, że nic nie wie

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał przejęcie wydawnictwa Polska Press przez P…