Irańska ekonomistka Bahar Mozaffari i afgański dentysta Ramin Akhi otrzymali tytuł “uchodźcy roku” Fińskiej Rady ds. Uchodźców. Apelują do pozostałych imigrantów, aby starali się kształcić i rozwijać.

Ramin Akhi, jeden z laureatów, fot. facebook/Ramin Akhi

Nagrody przyznane zostały de facto za bycie lojalnymi członkami lokalnych społeczności. Stomatolog Ramin Akhi mieszka w Oulu w północnej Finlandiii, a Bahar Mozaffari w Espoo w aglomeracji helsińskiej. Kraj, w którym się osiedlili postanowił nagrodzić ich w konkursie, ponieważ są “doskonałym przykładem na to, jak imigranci, którzy dotrą do Finlandii, mogą szybko odnaleźć się w społeczeństwie i wspierać innych (imigrantów) w integracji z Finami”.

– Pragnę zachęcać imigrantki, by wiodły w Finlandii samodzielne życie, by znalazły miejsce w fińskim społeczeństwie i podjęły pracę – skomentowała odznaczenie Bahar Mozaffari, która do Skandynawii przyjechała w 2006 r. Wcześniej w swojej ojczyźnie była sekowana, ponieważ walczyła o prawa kobiet. Dziś pracuje jako specjalista ds. imigracji w Centrum Rozwoju Gospodarczego, Transportu i Środowiska w Uusimaa.

Drugi odznaczony w plebiscycie, stomatolog Ramin Akhi przybył do Finlandii rok wcześniej, w 2005. Jest absolwentem Uniwersytetu w Oulu. Zachęca uchodźców, aby zdobywali w Europie wyższe wykształcenie. Ma 30 lat. Jak twierdzi, jest żywym przykładem na to, że opłaca się kształcić i wykorzystywać potencjał intelektualny, nawet podczas starań o stały pobyt.

Fińska Rada ds. Uchodźców deklaruje, że przyznawanie tytułu „uchodźcy roku” ma pokazać Finom, że przybysze z innych krajów mogą integrować się z lokalnymi społecznościami. Rada ma dopiero 50 lat, ale społecznym celem nagrody, jaką przyznaje, jest podkreślenie wagi integracji z lokalnymi jednolitymi społecznościami. Według Finów całkowicie spełnia swoje zadanie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…