Nowy pomysł minister nauki i szkolnictwa Sanni Grahn-Laasonen, aby uzależniać wypłatę świadczeń i dodatków rodzinnych od tego, czy dzieci mają aktualne szczepienia, wywołał w Finlandii kontrowersje. W krajach skandynawskich dobrowolność szczepień to tradycja, jednak świadomość społeczna jest tam tak duża, że praktycznie nie istnieje ryzyko, że drastycznie spadnie poziom wyszczepialności. Jeden przypadek zachorowania na odrę w gminie Luoto nad Zatoką Botnicką postawił do pionu rząd.
W związku z wykryciem przypadku odry na zachodzie kraju (wyszczepialność w tym regionie jest najniższa całej Finlandii i wynosi około 75 proc.), w sobotnim wydaniu głównego fińskiego dziennika ″Helsingin Sanomat″ artykul wstępny zamieniono na apel o szczepienie dzieci. „Zaniedbanie szczepień jest nieodpowiedzialnym zachowaniem, które tworzy zagrożenie życia, szczególnie dla dzieci poniżej pierwszego roku życia” – napisano.
Premier Juha Sipila zaapelował również na konferencji prasowej do rodziców o szczepienie dzieci. Powiedział na konferencji prasowej, że „pierwszym obowiązkiem jest uświadomić rodziców, jak niebezpieczne jest pozostanie niezaszczepionym”. Przyznał też, że „na tym etapie nie prowadzono dyskusji na temat przymusowych szczepień”.
Natomiast minister nauki ma własny plan na to, jak skłonić do szczepień pojedynczych opornych rodziców:
– Nieszczepienie dziecka nie jest sprawą prywatną. Jeśli rodzice nie zaszczepią swoich dzieci, to nie powstanie odporność zbiorowa, która zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby i zarażeniom np. wśród małych dzieci, zanim jeszcze zdążą być zaszczepione = stwierdziła Sanni Grahn-Laasonen i zasugerowała, że „zasiłki społeczne i rodzinne są darmowe i finansowane z budżetu państwa, zupełnie jak szczepienia”. Tym samym dała do zrozumienia, że państwowe świadczenia powinny być wypłacane po weryfikacji aktualnych szczepień.
Grahn-Laasonen jest wiceprzewodniczącą partii Koalicja Narodowa (KOK). Jej ugrupowanie, wchodzące w skład koalicji rządzącej, nie miałoby nic przeciwko wprowadzeniu obowiązku szczepień. Natomiast współpracująca z minister nauki Annika Saarikko – minister ds. rodziny i usług socjalnych z partii Centrum Finlandii twierdzi, że na razie na przymusowe działania jeszcze za wcześnie. należy jeszcze więcej zainwestować w edukację.
Według danych Instytutu Zdrowia i Dobrobytu (THL) „poziom zaszczepienia małych dzieci na odrę jest na dobrym poziomie, ale epidemie odry są możliwe″.