Kubki, torby śniadaniowe, smycze na klucze lub identyfikatory, czy też nawet zwykłe długopisy, według skarbówki wszystkie te przedmioty mają wartość materialną. Jeżeli firma obdarowała takim gadżetem swojego pracownika, musi on zapłacić od nich podatek.

Być może fiskus chce sobie zrekompensować to, że nie nalicza podatku od świadczeń pracowniczych, imprez integracyjnych, pikników czy wyjazdów szkoleniowych.
„Rzeczpospolita” podaje przykład spółki, która po zmianie swoje logo przekazała pracownikom zestawy promujące nową markę. Standardowe, bez jakichś ekstrawagancji. I jak to takich firmach, upominki najtańsze z możliwych. Zwykły korporacyjny zestaw z kubkami, długopisami i smyczami na służbowy identyfikator, klucze czy telefon.
Poznańska Izba Skarbowa w swojej interpretacji stwierdza, że jest to powiększenie aktywów, podobnie jak wypadku otrzymania dodatkowego wynagrodzenia, jak również zaoszczędzeniem wydatków.
Pomimo tego, że spółka powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 roku, który był korzystny dla podatników, urzędnicy skarbowi uznali jednak, że wyrok ten dotyczył imprez integracyjnych, a nie świadczeń promocyjnych, jakimi są według nich – długopisy. Spółka musi więc naliczyć pracownikom przychód i potrącić podatek PIT.
Fiskus w Katowicach uznał, że należy opodatkować też długopisy i pióra, wręczane osobom obchodzącym zakładowy jubileusz. Uznano bowiem, że maja one wartość materialną i obdarowany uzyskuje więcej przychodów ze świadczenia nieodpłatnego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Przecież w tym kraju obowiązuje zasada „koszty dam tanio”!! Przecież w tym kraiku tylko idioci płacą podatki.

  2. To Urząd Skarbowy nie wie, że darowizny od osób niespokrewnionych do kwoty 4902 zł w ciągu 5 lat nie podlegają opodatkowaniu? Dopiero po przekroczeniu wartości 4902 zł należy zapłacić ok. 10% podatku od całej kwoty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Skandal wokół traktowania imigrantów w USA: masowe stosowanie push-backów

Zdjęcia amerykańskiej straży granicznej w kowbojskich kapeluszach i na koniach, chwytające…