Site icon Portal informacyjny STRAJK

Franciszek: imigranci powinni móc sprowadzać swe rodziny

Watykan opublikował w poniedziałek 21 sierpnia komunikat papieża Franciszka, w którym Kościół potwierdził swe podejście do migrantów i uchodźców przybywających do Europy: to wezwanie do szerokiego, szczodrego przyjmowania migrantów, ich ochrony, promocji i integracji.

www.flickr.com/photos/premierrp/

Franciszek poszedł tym razem dalej. Wzywając do „właściwego i godnego” goszczenia migrantów cytował swego poprzednika Benedykta XVI, by wywieść, że „zasada centralności osoby ludzkiej (…) zobowiązuje nas do przywiązywania większej wagi do bezpieczeństwa osobistego, niż do bezpieczeństwa narodowego”.
Francuski dziennik katolicki „La Croix” uważa to za aluzję do anty-imigranckiej postawy niektórych krajów Europy środkowej, a szczególnie Polski, która „utożsamia uchodźców z terrorystami”, jak wynika z cytowanej wypowiedzi ministra Błaszczaka.

„Każdy imigrant pukający do naszych drzwi daje okazję do spotkania z Jezusem Chrystusem, który zawsze jest obcym przyjętym lub odrzuconym” – przypominał papież. Nalegał, by zapewnić przybywającym bezpieczne i legalne sposoby dotarcia do celu ich podróży, a tym, którzy już się osiedlili, umożliwić łatwiejsze sprowadzenie krewnych. Prawo do łączenia rodzin powinno objąć też „dziadków, braci i sióstr, wnuków”.
Mówiąc o ochronie migrantów papież skrytykował zbiorowe deportacje. Powinno być odwrotnie: „Pragnę, by w poszanowaniu ich godności, zapewnić migrantom wolność poruszania się po kraju przyjmującym, prawo do pracy i dostęp do telekomunikacji” .

Promocja migrantów powinna polegać na możliwości ich realizowania się jako osób „we wszystkich wymiarach”, np. należy zagwarantować im wolność wyznawania i praktykowania swej wiary.

Na koniec papież wspomniał o właściwej integracji migrantów, która nie będzie „asymilacją prowadzącą do zapomnienia własnej tożsamości kulturowej”. „Trzeba koniecznie sprzyjać kulturze spotkania, mnożąc okazje do wymiany kulturalnej, dokumentując i rozpowszechniając „dobre praktyki” integracyjne, rozwijając programy, które przygotują społeczności lokalne do procesu integracji” – mówi Franciszek.

Polski Kościół oficjalnie popiera linię papieża Franciszka.

Exit mobile version