Na razie prokuratura nie kwalifikuje czynu staruszka jako terrorystycznego, gdyż sprawca nie jest muzułmaninem, a jego zdrowie psychiczne „stoi pod znakiem zapytania”. Wczoraj podpalił on mały meczet w Bayonne na południowym zachodzie kraju, pierwszą taką budowlę we francuskim Kraju Basków. Gdy nakryli go dwaj lokalni wierni – również staruszkowie – otworzył do nich ogień i ciężko ranił.

84-letni napastnik, 2018. twitter

Claude Sinké jest póki co podejrzany o próbę podwójnego zabójstwa. To były wojskowy i swego czasu członek Frontu Narodowego (dziś to Zjednoczenie Narodowe – RN), który był nawet kandydatem partii w wyborach lokalnych 2015 r. Tego samego roku został wyrzucony z tego ugrupowania za „namawianie do nielegalnych działań”: był dużo bardziej prawicowy niż FN. Zabroniono mu również bywania na lokalnym merostwie, gdzie wszczynał polityczne awantury i hurtowo składał skargi na różnych polityków – od lokalnych po prezydentów Francji.

Został szybko zatrzymany przez policję. Okazało się, że to wielki fan b. znanego we Francji publicysty telewizyjnego i pisarza politycznego skrajnej prawicy Erica Zemmoura, praktykującego żyda, syjonisty i francuskiego nacjonalisty, który przewiduje rychłą wojnę domową przeciw muzułmanom i proponuje nawet masową deportację wyznawców tej religii do Afryki. Mimo skazania go za rasizm, Zemmour ciągle występuje w telewizji. Ma nawet własny program na kanale informacyjnym CNews należącym do jednego z francuskich oligarchów, „króla Afryki” i właściciela grupy

Eric Zemmour, publicysta nacjonalistyczny, 2019. youtube

Canal+ Vincenta Bolloré, sponsora prezydenta Emmanulea Macrona w czasie kampanii wyborczej 2017 r..

Bayonne było dotąd spokojnym miastem, stosunki między różnymi społecznościami układały się dobrze, a teraz cały region jest w szoku. Od kilku tygodni przez Francję przetacza się debata, czy należy dalej pozwalać muzułmańskim kobietom na chodzenie w chustkach na głowie w miejscach publicznych. Nie chodzi o tu o zakrywanie twarzy (to jest już zakazane), lecz zakrywanie włosów. Idol cholerycznego staruszka Eric Zemmour uważa takie chustki za karygodne manifestowanie religii (sam rzadko pokazuje się w jarmułce) i wzywa do zmiany kodeksu karnego.

Ofiary napastnika – dwaj ranni mężczyźni – przeszli operacje; ich stan lekarze uważają za „stabilny”.

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. ” Mimo skazania go za rasizm, Zemmour ciągle występuje w telewizji…………” Pooglądaj se pan na necie wystąpienia imamów w meczetach Belgii, Holandii, Francji czy Niemiec, żaden nie jest skazany za „rasizm” a powinni zostać skazani jak jeden mąż za nakłanianie do zbrodni.
  Byłem w tym roku we Francji i nie dziwię się dziadkowi — FRANCJI JUŻ NIE MA!!!!!!

  1. Nasi ,,imami” również nakłaniają do nietolerancji wobec inaczej myślących. W kościołach takich świrów również nie brakuje.
   Judaizm, chrześcijaństwo, islam to religie ,,księgi”, identyczne poza językiem w jakim są spisane. Obserwując ich ,,pośredników z bogiem” dochodzę do wniosku, że są jednakowo szkodliwe.

  2. @Skorpion13
   Żadna religia nie jest sama z siebie szkodliwa. Szkodliwi mogą być jedynie jej „użytkownicy”. Bo religia, tak jak wszystko inne, może być użyta także w złych celach. Ale przecież głównym celem każdej religii jest podtrzymywanie na duchu swoich wyznawców, kojenie ich lęków i obaw. Jeden z amerykańskich reżyserów powiedział, że kiedy on miał dołek to szedł na sesje do psychoterapeuty po kilkaset dolarów każda. Biedni muszą się zadowolić modlitwą czy rozmową przy konfesjonale. A efekt taki sam.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane? Daniel Obajtek twierdzi, że nic nie wie

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał przejęcie wydawnictwa Polska Press przez P…