Fronda „żółtych kamizelek” rośnie. Po wczorajszych deklaracjach prezydenta i rządu, które zirytowały miliony ludzi, na ulice miast wyszły tłumy domagające się poprawy poziomu życia i demokratyzacji kraju. W Paryżu wielka manifestacja przeszła przez środek miasta, na Placu Gwiazdy policja zaatakowała uczestników  gazem łzawiącym i działkami wodnymi. Przeprowadzono dziesiątki aresztowań. Rząd ciągle nie ma żadnej odpowiedzi politycznej wobec „żółtych kamizelek”.

Wczoraj prezydent Emmanuel Macron powiedział, że „zbyt wielu” jego rodaków straciło wiarę w „sens wysiłku”, co spotkało się z oburzeniem całej opozycji i „żółtych kamizelek”. Wrażenie prowokacji  ze strony rządzących pogłębił minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner, który straszył, że manifestujący będą traktowani jak chuligani. Mimo to, na ulicach znowu pokazały się transparenty z żądaniami RIC (Referendum z Inicjatywy Obywatelskiej) i większej sprawiedliwości społecznej.

Do pierwszych rozruchów doszło dziś w Nantes, lecz starcia manifestantów z policją rozlały się dość szybko na inne miejscowości.

Policja używa wyrzutni  kul gumowych i wozów pancernych, by rozproszyć manifestujących budujących  barykady. Za trzy dni ma się we Francji zacząć „debata narodowa” na tematy wyznaczone przez rząd, lecz „żółte kamizelki” uznały ją za „zawracanie głowy” i próbę zyskania na czasie. Oczekują konkretnych działań ze strony władzy teraz , a nie za trzy miesiące.

Bunt „żółtych kamizelek” trwa już dziewiąty tydzień. Opozycja coraz głośniej mówi  o jakimś mocnym geście, który mógłby załagodzić sytuację, jak rozwiązanie parlamentu i ogłoszenie nowych wyborów. W tej chwili spokojne manifestacje po atakach policji zmieniają się w rozruchy. Tysiące ludzi zjechało  dziś do niewielkiego  miasta Bourges, które leży w centrum Francji kontynentalnej i nawet tam trwają starcia. Wraz z zapadaniem zmroku na ulicach pojawiły się płonące barykady. W Paryżu starcia przeciągną się zapewne do późnej nocy.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…